Ova bodljikava životinja ne dolazi bilo gdje njegova pojava najčešće ukazuje na to da ste stvorili bezbjedan, zdrav i prijatan prostor u prirodi.
Jež nije samo simpatičan posjetilac, već i znak da vaša bašta funkcioniše u skladu sa prirodom. Njegovo prisustvo govori o ravnoteži, bogatom biodiverzitetu i odsustvu štetnih hemikalija – ukratko, on je potvrda da vaš zeleni kutak diše punim plućima.
Ove noćne životinje prvenstveno traže sigurna mjesta za ishranu, odmor i podizanje mladunaca. Ako je vaša bašta puna skrovišta (kao što su gomile lišća, guste živice ili mrtvo drvo) i nudi prirodni bife od insekata, puževa i buba, stvorili ste savršeno utočište za njih.
Tihi, ali dragocjeni saveznik
Ali jež nije samo slučajni gost – on je vaš saveznik. Da li ste znali da jež takođe važi za pravog heroja bašte? Ako se pitate kako i zašto, odgovor leži u tome što se on hrani vrstama koje baštovani često smatraju štetočinama i time doprinosi prirodnoj ravnoteži.
Upravo zato, umjesto hemije, imate živog “čuvara” je jež:
Prirodno smanjuje broj štetnih insekata.
Podstiče biodiverzitet zahvaljujući svojoj ulozi u lancu ishrane.
Simbolizuje zdravu i uravnoteženu baštu.
Kako podstaći njegov dolazak (i bezbjednost)?
Ako jež poseti vašu baštu, postarajte se da se osjeća dobrodošlo. Napravite jednostavna skloništa od gomile suvog lišća ili improvizovanog zaklona. Obezbjedite izvore vode, ali mu nikako nemojte davati mlijeko – to mu može naškoditi.
Prije nego što započnete bilo kakve baštenske radove, proverite alat i uglove gdje bi mogao da se krije, kako biste izbegli povrede. Ove jednostavne mjere znače mnogo, piše Blic.
Mnogo više od ekološkog simbola
Osim svoje ekološke uloge, jež simbolizuje sklad između čovjeka i prirode. Njegovo prisustvo predstavlja odnos pun poštovanja prema okruženju u kom svi živi svijetovi mogu slobodno da se razvijaju.
Zato, ako jednog dana u sumrak vidite ježa kako prelazi vašu baštensku stazu – dobro pogledajte. Možda vam nosi važnu poruku.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu