Svijet

Ovaj gradić je dobio KLJUČNU ULOGU u velikom RUSKOM ARKTIČKOM PLANU

Ruski premijer Dmitrij Medvedev potpisao je uredbu kojom će se udaljeno arktičko naselje pretvoriti u središte pomorske trgovine na Sjevernom morskom putu.

Ovaj gradić je dobio KLJUČNU ULOGU u velikom RUSKOM ARKTIČKOM PLANU
FOTO: PROFIMEDIA

Oko 550 ljudi koji žive u Diksonu, malom mjestu na dalekom sjeveru, na obali Karskog mora, uskoro će se suočiti sa velikim promjenama, nakon što je federalna vlada odlučila da lokalnoj luci da međunardoni status, piše Moscow times.

U pozadini odluke nalazi se plan za povećanje isporuka na Sjevernom morskom putu, saopštila je ruska vlada. Stranim brodovima će sada biti dozvoljeno da uplovljavaju u lokalne luke kako bi utovarali i istovarili robu sa brodova.

Dikson se nalazi na sjeverozapadnoj obali poluostrva Tajmir, blizu rudnika uglja koje je u vlasništvu kompanije “Vostok ugalj” u vlasništvu moćnog biznismena Dmitrija Bosova.

Bosov planira da do 2024. godine izvozi oko 20 miliona tona godišnje. Komercijalna proizvodnja uglja bi trebalo da počne ove godine.

Međutim, budućnost Diksona nije samo ugalj, već i nafta.

Kompanija “Neftegazholding” namjerava da izgradi naftovod dug preko 400 kilometara iz naftni polja na Tajmiru do luke.

Godišnje isporuke sa lokacije će na kraju iznositi 26 miliona tona, rekli su iz kompanije.

Kako je najavljeno, u Diksonu će biti izgrađena i nova pristaništa.

Veliki razvojni planovi na Tajmiru su počeli kada je ruski predsjednik Vladimir Putin naredio da se poveća broj izvoza goriva preko Sjevernog morskog puta na 80 miliona tona do 2024. godine.

Zahvaljujući razvoju ovih investicionih projekata, obezbijediće se povećanje isporuka na Sjevernom morskom putu – navodi se u uredbi Vlade.

Ovo udaljeno poluostrvo predstavlja najsjeverniji dio kopnene Rusije i ima ekstremne klimatske uslove. Industrijske aktivnosti ugrožavaju ranjive lokalne ekosisteme, kažu aktivisti. Planovi za razvoj industrijeuglja i izgradnju novih morskih luka već su naišli na protivljenje ekoloških grupa koje tvrde da bi oni mogli da ugroze zaštićene prirodne rezervate poluostrva.

Međutim, sa novom vladinom uredbom, projektanti su možda dobili dozvolu koju su čekali.

Oko kontrole Arktika i bogatstva koje leži ispod leda nadmeću se Rusija, SAD, ali i Kina. Kako se led otapa i kako se otvaraju novi plovni pravci, jačaju geopolitičke tenzije između svjetskih sila na ovim prostorima.

(Blic)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu