Riječ je o specijalitetu koji je specifičan za italijansku kuhinju, ali je naširoko poznat i u svim svjetskim. U Srbiji se pored naziva palenta, najčešće koristi kačamak.
Palenta, jelo od kukuruznog brašna, omiljeni je prilog, ali i glavno jelo širom Srbije i svijeta. Iako se na prvi pogled čini jednostavnim za pripremu, postizanje savršeno kremaste palente zahtijeva malo više pažnje i nekoliko trikova.
Evo kako da pripremite najukusniju palentu.
Kvalitet kukuruznog brašna direktno utiče na ukus i teksturu palente. Preporučuje se korišćenje kameno mljevenog, jer ono zadržava više hranjivih materija i daje bogatiji ukus.
Možete da birate između grubo, srednje ili fino mljevenog brašna, u zavisnosti od vaših preferencija. Grubo mljeveno brašno rezultiraće rustičnijom teksturom, dok će fino mljeveno dati glađu i kremastiju palentu. Mnogi kuvari preporučuju mješavinu različitih mljevenja za optimalnu teksturu. Izbjegavajte instant palentu, jer iako je brza za pripremu, često je gumena i manje ukusna.
Klasična razmjera za pripremu palente je: jedna šolja brašna na četiri šolje tečnosti. Međutim, ova razmjera može da varira u zavisnosti o željenoj gustoći. Za kremastiju palentu, možete da koristite malo više tečnosti (jedna šolja brašna na pet šolja tečnosti). Takođe, možete da kombinujete vodu i mlijeko za dodatnu kremastu strukturu.
Najvažniji korak u pripremi palente je stalno miješanje. Lagano sipajte kukuruzno brašno u ključalu vodu, neprestano miješajući kako biste spriječili stvaranje grudica. Nakon što ste dodali svo brašno, smanjite vatru na lagano i nastavite da kuvate, često miješajući, oko 30-45 minuta, ili dok palenta ne postane glatka i kremasta. Duže kuvanje rezultira boljim ukusom i teksturom.
Recept za kremastu palentu.
Sastojci:
1 šolja kukuruznog brašna
3 šolje vode
1 šolja mlijeka
1 kašičica soli
2 kašičice maslaca
1/2 šolja narendanog parmezana (ili pekorina)
Svježe mljeveni crni biber, po ukusu
Priprema:
U velikom loncu (po mogućnosti s debelim dnom) zakuvajte vodu i so. Smanjite vatru na lagano. Polako, u tankom mlazu, sipajte kukuruzno brašno u vodu, neprestano miješajući.
Nastavite da kuvate, često miješajući, oko 10 minuta. Postupno dodajte mlijeko, malo po malo, nastavite da miješate (oko pet minuta). Nastavite da kuvate, uz povremeno miješanje, još 20-30 minuta, ili dok palenta ne postane glatka i kremasta, a zrna potpuno omekšaju. Sklonite sa vatre i umiješajte maslac i narendani sir. Miješajte dok se sir i maslac potpuno ne otope (oko dvije minuta). Začinite svježe mljevenim biberom po ukusu.
Trikovi za bogatiji ukus
Temeljac: Umjesto vode, koristite povrtni, pileći ili mesni temeljac za intenzivniji ukus.
Sir: Osim parmezana, možete da dodate i druge vrste sira, poput gorgonzole, fontine ili čedar sira.
Začinsko bilje: Svježe nasjeckano začinsko bilje, poput ružmarina, timijana, peršuna ili bosiljka, dodaće aromatičnu notu.
Bijeli luk: Proprženi bijeli luk, dodajte na kraju kuvanja, daće palenti poseban ukus.
Savjeti za izbjegavanje grudvica
Lagano sipanje: Kukuruzno brašno sipajte polako i u tankom mlazu, uz stalno miješanje.
Korišćenje mutilice: Mutilica je najbolji alat za spriječavanje grudvica.
Ako se grudvice ipak pojave uprkos miješanju pojave grudvice, možete da pokušate da ih razbijete mutilicom ili, ako je potrebno, da procijedite palentu kroz sito, prenosi ŽenaBlic.
Priprema savršeno kremaste palente zahtijeva malo prakse, ali uz ove savjete i recepte, svako može da postane majstor u kuvanju ovog ukusnog i svestranog jela. Bilo da je poslužujete kao prilog ili glavno jelo, palenta je uvijek dobar izbor za porodični ručak ili večeru.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu