Brojni događaji su otkazani, prodavnice opustošene, radna mjesta prazna, ulice puste, škole zatvorene, a putovanja i druge vrste kretanja svedeni na najmanji mogući nivo.
I bogati i siromašni u svijetu suočili su se sa životom okrenutim naopačke.
Rojters navodi da je virus, koji se pojavio u Kini, registrovan u 164 zemlje širom svijeta.
Generalni direktor Svjetske zdravstvene organizacije Tedros Adhan Gebrejesus rekao je da je broj slučajeva zaraženih korona virusom u svijetu premašio je 200.000, dok je 8.000 ljudi preminulo.
Mnoge nacije suočile su se sa eskalacijom epidemije i osjećaju se preopterećeno. Čujemo vas – poručio je Tedros, a prenosi TAS S.
U međuvremenu, premijer Australije Skot Morison, čija je zemlja među posljednjima ograničila okupljanja i putovanja u inostranstvo, upozorio je da bi kriza mogla da traje šest mjeseci, dodaje Rojters.
– Ovo je vrsta događaja do koje dolazi jednom u sto godina – rekao je Morison.
– Nikad nismo preživjeli ništa slično – rekao je španski premijer Pedro Šančez obraćajući se pred skoro potpuno praznom salom u zgradi parlamenta, pošto se više od 90 odsto poslanika nije pojavilo.
Posebno uzmenirujuća situacija je u Italiji, u kojoj je skoro 3.000 osoba preminulo od posljedica virusa, od registrovanih 35.713 slučaja.
Ta zemlja pozvala je studente i ljekare u penziji da pomognu preopterećenom zdravstvenom sistemu da se izbori sa virusom.
Italija je danas prijavila 475 smrtnih slučaja, što je najveći porast od početka epidemije i najveći u jednom danu koji je prijavila jedna zemlja.
Francuski zdravstveni zvaničnici prijavili su danas 89 smrtna slučaja, čime je ukupan broj preminulih porastao na 264 što je porast od 51 odsto.
Kriza je podstakla talas solidarnosti u pojedinim zemljama, u kojima su se ujedinili susjedi, članovi porodica i kolege kako bi pazili na one kojima je to najpotrebnije i ostavljaju namirnice ispred vrata onima koji su primorani da ostanu u svojim domovina.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu