Magazin

Ovo su simptomi: Prepoznajte ALERGIJU NA MLIJEKO kod djece

Alergija na mlijeko se javlja kada organizam loše reaguje na kravlje, kozje ili ovčje mlijeko.

Djevojka pije mlijeko na slamku
FOTO: FREEPIK

Pravilan naziv ove alergije je alergija na protein kravljeg mlijeka i u većini slučajeva se javlja nakon pijenja mlijeka ili jedenja nečega što sadrži mlijeko. U rijetkim slučajevima može da se javi i uslijed udisanja mlečnih čestica ili dodirivanja mliječnih proizvoda.

Vrste alergije na mleko

Postoje dvije vrste alergije na mleko, a razlika je u tome kako imune ćelije reaguju na alergen.

Kada organizam reaguje na IgE antitela iz proteina mleka, dolazi do trenutne reakcije koja ima anafilaktičke karakteristike. Može da nastupi i anafilaktički šok, kada dolazi do oticanja grla i problema sa disanjem. Takođe, mogu da se jave osip, svrab, oticanje, mučnina, povraćanje, dijareja i bol u stomaku, kao i kijanje, curenje iz nosa i zapušen nos, kašljanje, sviranje u grudima i kratak dah.

Drugi tip alergije nije posredovan IgE antitelima, a simptomi se najprije osjete na koži i u stomaku. Izaziva pojavu ekcema, bol u stomaku, grčeve, sekret ili krv u stolici.

Iako simptomi mogu da liče na prvi tip alergije na mlijeko, karakteristično je da se u ovom slučaju ne javljaju odmah, već oko 48 sati nakon konzumiranja mlijeka i ne izazivaju respiratorne simptome niti anafilaksu, piše baby-chick.com.

Razlika između alergije i intolerancije

Pored dva tipa alergije na mlijeko, postoji i intolerancija na laktozu, koju mnogi miješaju sa alergijom.

Intolerancija na laktozu, za razliku od alergije, nije reakcija imunog sistema, već je to lokalna reakcija u crijevima na mlečni šećer odnosno laktozu, prenosi Yumama.

Pročitajte još

Simptomi intolerancije na laktozu su nadutost, gasovi, dijareja, bol u stomaku. Intolerancija na laktozu se uglavnom ne javlja pre pete godine života, osim privremeno, kada se, na primer, zbog nekog stomačnog virusa smanjuju enzimi koji su potrebni za razgradnju laktoze i time se uzrokuje privremena intolerancija.

Uzroci alergije na mlijeko

Do alergijske reakcije na mleko dolazi kada imuni sistem greškom prepozna protein u mleku kao pretnju. Tada napada mliječni protein hemikalijom koja se zove histamin, što je okidač za pojavu simptoma alergije.

Takođe, postoji i genetska komponenta kada je u pitanju alergija na mlijeko – prema jednoj studiji, veće su šanse da dijete ima alergiju na mlijeko ukoliko njegovi prvi srodnici imaju ekceme, astmu ili alergiju.

Kako se tretira alergija na mlijeko

Ako vaše dijete ima alergiju na mlijeko, najbezbedniji način da spriječite alergijske reakcije je da ne unosi mliječne proizvode – to pored mleka znači i izbjegavanje sira, putera, jogurta, slatke i kisele pavlake…

Može li dijete da preraste alergiju

Zaista nije jednostavno kada dijete ima alergiju na mlijeko jer roditelji uvijek moraju da budu na oprezu kako dijete ne bi unelo neki od proizvoda koji sadrže mliječni protein, ali dobra vijest je da alergija ne mora da traje zauvijek.

Na primjer, kod beba kojima se dijagnostikuje alergija na mlijeko se ova namirnica izbacuje na barem šest meseci. Nakon toga, u zavisnosti od simptoma i zdravstvenog stanja djeteta, lekar može da preporuči ponovno postepeno uvođenje mlijeka. To, svakako, ne treba da radite sami, tj. bez konsultacija sa doktorom.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu