Svijet

TEŠKO STANJE PAPE FRANJE Počela nagađanja ko će ga zamijeniti u slučaju da podnese ostavku

Papa Franjo se već nekoliko dana bori s dvostrukom upalom pluća i bronhitisom. Iako ljekari tvrde kako je van životne opasnosti, stanje je i dalje ozbiljno. Zbog toga se već počelo nagađati o tome da će podnijeti ostavku.

Papa Franjo
FOTO: ANGELO CARCONI/EPA

Posljednji papa koji je podnio ostavku bio je njegov prethodnik, Benedikt XVI.

Rijetkost je, naime, da poglavar Katoličke crkve podnosi ostavku. U najvećem broju slučajeva oni vladaju doživotno.

Međutim, ako se zaista dogodi da papa Franjo zbog lošeg zdravlja podnese ostavku ili, umre, Vatikan će sazvati papinsku konklavu, u kojoj će se okupiti kardinalski zbor koji bira sljedećeg papu.

S obzirom na to da glasati mogu samo kardinali do 80. godine života, pravo glasa trenutno ima 138 od ukupno 252 kardinala iz cijelog svijeta.

Njih, ipak, na doživotni mandat, bira upravo papa, prenosi tportal.

Svakog dana konklave se održavaju četiri kruga glasanja, a sve traje dok jedan kandidat ne dobije dvije trećine glasova. S obzirom na ozbiljno stanje papa Franje već se počelo raspravljati o njegovim potencijalnim nasljednicima, a Independent je izdvojio nekoliko favorita.

Kardinal Pietro Parolin je ujedno i državni sekretar Vatikana. Ovaj 70-godišnjak iz Veneta na toj je dužnosti od 2013. Zahvaljujući svom položaju, najviše je rangiran u izbornoj konklavi. U političkim pitanjima je umjeren.

Mađarski kardinal Peter Erdö je pobožni marijanac, što znači da svoje mise posvećuje Djevici Mariji. Kardinal je od 2003. godine, kada mu je tu čast dao papa Ivan Pavao II. Spada u red konzervativnijih visokih sveštenika. On se, naime, protivio tome da razvedeni ili ponovo vjenčani katolici primaju svetu pričest, a primanje izbjeglica je uporedio s trgovinom ljudima.

Filipinski kardinal Luis Antonio Tagle je, ipak, potpuna suprotnost mađarskom kolegi. On je, naime, otvoreno podržao homoseksualce i po svojim je svjetonazorima sličan papi Franji. Otvoreno je kritikovao Crkvu zbog stava prema homoseksualcima, neudanim majkama te razvedenima i ponovo vjenčanima.

Inače, riječ je o sedmom kardinalu s Filipina te proprefektu za odjel prve evangelizacije dikasterija za evangelizaciju. Kardinalom ga je proglasio papa Benedikt XVI.

Pročitajte još

Italijanskog sveštenika Mattea Zuppija papa Franjo je proglasio kardinalom 2019. godine. Štaviše, smatraju ga njegovim miljenikom. Od maja 2022. je predsjednik italijanske Biskupske konferencije. Poznat je po mirovnim putovanjima u Ukrajinu, ali i po posjeti SAD  gdje se sastao sa Bajdenom. Kao i Tagle, ima pozitivan stav prema LGBTQ zajednici.

Američki kardinal Raymond Leo Burke opisan je kao glas tradicionalizma unutar Crkve, stoga ne čudi da je javno kritikovao liberalne poglede aktuelnog pape, pogotovo po pitanju rastavljenih i ponovo vjenčanih vjernika. Euharistiju bi uskratio i katoličkim političarima koji podržavaju legalne pobačaje, a novi jezik crkve u vezi s umjetnom kontracepcijom, građanskim brakovima i homoseksualcima smatra neprihvatljivim. Kardinalom ga je 2010. proglasio papa Benedikt XVI. Piše N1 Hrvatska.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu