Paradajz sadrži veliku količinu vitamina, minerala i antioksidanata, i kao takav je čest sastojak dijeta, ali određena medicinska stanja ga ne vole.
Osim toga, može izazvati i alergiju.
Gastroezofagealna refluksna bolest (GERB)
Kada se želudačna kiselina stalno vraća iz stomaka ka jednjaku, radi se o gorušici. Vraćanje (refluks) želudačne kiseline izaziva osjećaj peckanja u grudima a osobe koje od ovog stanja dugo boluju, osjetljiviji su na kisele namirnice među kojima se izdvaja paradajz.
Stručnjaci kažu da se ljudima koji pate od GERB-a simptomi mogu pogoršati nakon konzumiranja paradajza. On može da izazove jaču gorušicu i da pojača već postojeće simptome refluksa.
Nervozna crijeva (Sindrom iritabilnog kolona)
Osobe koje imaju sindrom nervoznih crijeva osjetljivije su na hranu bogatu vlaknima, šećerima kao što je fruktoza. Kako piše World Journal of Gastroenterology, paradajz, naročito u velikim količinama može da bude inicijalna kapisla za gastritis, pa se savjetuje da oboljeli pomno prate simptome.
Intolerancija na histamin
Intolerancija na histamin je stanje u kojem tijelo ne može potpuno da razgradi histamin, mali molekul koji je uključen u brojne procese u tijelu, a prisutan je i u namirnicama i u pićima. Paradajz spada u hranu koja ima umjereno do mnogo histamina, prenosi Blic.
Kada osoba koja je osjetljiva na histamin pojede paradajz, može da se desi da oseti svrab na koži, glavobolju, bol u sinusima, stomačne i želudačne probleme.
Kamen u bubregu
Kamen u bubregu može da odreaguje na oksalat iz paradajza. Oksalat je jedinjenje koje se najčešće nalazi u hrani biljnog porijekla a koje se vezuje za minerale poput kalcijuma, magnezijuma, kalijuma i smanjuje njihovu apsorpciju.
Osjetljivost na hranu
Iako veoma rijetko, može doći i do alergije na paradajz. Simptomi mogu biti blagi, ali i pojačani, prenosi Onlymhealth.
Simptomi alergije na paradajz
osip
svrab
koprivnjača
želudačni problemi