Srećom, paradajz je analiziran već na granici pa su inspektori odmah naredili da bude uništen. Prošlog septembra su za samo nedjelju dana zabeležena dva slučaja zatrovanog paradajza iz Turske. Oba puta otkriven je trag zabranjenog pesticida indoksakarba. I te su pošiljke uništene jer su predstavljale potencijalan rizik za zdravlje.
Naučne studije pokazale su da trovanje pesticidom indoksakarbom može da bude izuzetno opasno, pa čak i smrtonosno. Jedna od studija zabilježila je slučaj pacijentkinje koja je zbog intoksikacije pokušala samoubistvo.
Zabranjeni u EU
Analize su kod nje otkrile metemoglobinemiju i nizak nivo kiseonika, što se povezuje sa trovanjem tim pesticidom. Indoksakarb je neurotoksični insekticid koji kod ljudi može da prouzrokuje alergijske reakcije, methemoglobinemiju i hemolitičku anemiju.
Methemoglobinemija je hematološki poremećaj kod kojega je hemoglobin u oksidiranom obliku i ne može da veže kiseonik. Dakle, u krvi se nalazi višak metemoglobina (oksidiranog hemoglobina), a manjak normalnog hemoglobina, piše Direktno.
Pesticid je u EU zabranjen početkom 2
022., ali se u brojnim zemljama, poput Turske, i dalje koristi. Najviše voća i povrća kontaminiranog zabranjenim hemikalijama Hrvatsku stiže upravo iz Turske, otkrivaju podaci evropskog sustava za brzo uzbunjivanje u prometu hranom.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu