Čak i ako strane uspiju da obezbijede smanjenje potrošnje gasa od 15 odsto, uz sadašnje cijene u EU, stradaće bar proizvodnja azotnih đubriva i aluminijuma, kao i proizvodnja čelika u električnim pećima, objašnjava Grišunjin za Vedomosti.
Nikita Dobroslavski, rukovodilac ruske laboratorije u Centru za održivi razvoj Moskovske škole menadžmenta “Skolkovo”, upozorava da će, ako snabdijevanje gasom kroz “Sjeverni tok” bude potpuno obustavljeno, EU morati da smanji potrošnju za 20 do 25, umjesto za 15 odsto.
Trenutna situacija dodatno podiže napetosti među članicama EU.
– Danas se svaka država sama bori sa energetskom krizom i nema namjeru da zatvori svoje fabrike i pogone zbog solidarnosti prema drugim državama – tvrdi Dobroslavski.
Vanredni profesor na Finansijskom univerzitetu ruske Vlade Valerij Andrianov upozorava da će zima biti teška za Evropljane, jer će EU doživjeti naglo usporavanje ekonomskog rasta zbog napora u uštedi energije i rekordnih stopa inflacije koje proizlaze iz visokih cijena energenata.
Članice EU dogovorile su smanjenje potražnje za gasom za 15 odsto između 1. avgusta ove i 31. marta naredne godine u poređenju sa prosječnom potrošnjom zabilježenom u posljednjih pet godina.
Cilj je smanjivanje troškova uoči zime i priprema za moguće prekide u snabdijevanju ruskim gasom.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu