Politika

Petričević: Plan veće plate i produktivnost i konkurentnost privrede

Ministar privrede i preduzetništva Republike Srpske Vjekoslav Petričević rekao je u intervjuu Srni da resorno ministarstvo, u okviru stvaranja povoljnijeg zakonsko-regulativnog i poslovnog okruženja s ciljem povećanja konkurentnosti i produktivnosti privrede, trenutno izrađuje Akcioni plan i razrađuje mjere koje će dovesti do povećanja plata radnika u privredi.

Petričević: Plan veće plate i produktivnost i konkurentnost privrede
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Konstatujući da su okosnica budućeg razvoja Srpske privreda, preduzetništvo, obrazovanje, tehnološki razvoj, vlastiti kapaciteti i resursi, Petričević je naveo će Ministarstvo pomenute mjere usaglašavati kroz partnerski odnos sa formalnim organizacijama.

U tom procesu vodićemo računa i o zahtjevima radnika. Naš krajnji cilj je da Srpska bude regionalni lider po dobrim uslovima za poslovanje – rekao je Petričević u prvom intervjuu medijima nakon preuzimanja funkcije ministra.

On je najavio da će Ministarstvo insistirati na smanjenju opterećenja privredi, što je, kako ističe, jedna od ključnih mjera.

– Tu prvenstveno mislimo na smanjenje neporeskih davanja za koje analiza pokaže da nisu opravdana – istakao je Petričević.

On je naglasio da će se s ciljem uspostavljanja bržeg i efikasnijeg sistema registracije poslovnih subjekata i preduzetnika u prvom kvartalu ove godine raditi na izmjeni Zakona o privrednim društvima.

– To je sistemski i izuzetno ozbiljan zakon koji će detaljno urediti i način raspodjele dobiti za zaposlene radnike – najavio je Petričević.

On je najavio da će se raditi na usvajanju pravnog okvira za izradu Registra podsticaja, koji će biti centralno mjesto na kojem će sadašnji i budući privrednici moći da dobiju potrebne informacije o svim razvojnim podsticajima i njihovim izvorima.

– Transparentnost je vrlo važna i registar podsticaja na republičkom i lokalnom nivou biće još jedan korak ka razbijanju barijera u poslovanju – pojasnio je Petričević.

On je naveo da bi se privatni sektor mogao ojačati i učiniti atraktivnijim sprovođenjem pomenutih mjera smanjenja opterećenja na privredu, jačanja konkurentnosti privrede i izmjene njene strukture kroz tehnološki razvoj i obrazovanje u funkciji privrede.

– U svim ekonomski razvijenim društvima javni sektor znači siguran posao, a privatni bolju platu. Ovdašnji javni sektor nudi i veće plate i sigurniji posao, što nije održivo. Javni sektor treba da bude na usluzi privatnom i da mu pomaže u razvoju. Dakle, u narednom periodu održaćemo sastanke sa formalnim organizacijama i privrednom zajednicom kako bismo pronašli najbolje mjere za rast plata i poboljšanje uslova rada u privredi – rekao je Petričević.

On je istakao da nema zadržavanja radne snage i stanovništva u Srpskoj bez povećanja plata i zapošljavanja, te da je “dobar posao najbolja ‘socijalna pomoć’ i osnov za dugoročno planiranje života”.

Petričević je dodao da ljudi iz različitih razloga odlaze “vani”, ali da to najčešće rade iz ekonomskih razloga, jer u “današnjoj globalnoj i uvezanoj ekonomiji države, regije i gradovi se takmiče u privlačenju obrazovane i kvalifikovane radne snage, talentovanih i kreativnih ljudi”.

– Tu imamo vrlo ozbiljnu konkurenciju u vidu veoma razvijenih zemalja i privlačnih gradova. Zbog toga moramo kod nas stvoriti bolje uslove, prije svega ekonomske, ali i pravne, obrazovne, socijalne, sigurnosne i tehnološke kako bismo postali i ostali atraktivniji za život i rad – ocijenio je Petričević.

On je naveo da privreda u Srpskoj u posljednjih nekoliko godina pokazuje znakove oporavka i konstantan rast, koji, ipak, nije dovoljan da bi u bliskoj budućnosti počela hvatati korak sa razvijenim zemljama i evropskim prosjekom.

– Međutim, iskustva zemalja u regionu pokazuju da je pomak moguć, zbog čega je na tom planu potrebno još intenzivnije raditi i sprovoditi reforme kako bi se uhvatio pravi razvojni zalet – rekao je Petričević.

On je istakao da su metalska, drvoprerađivačka i prehrambena industrija, elektroenergetski i uslužni sektor, kao i turizam privredne oblasti u kojima vidi najveću razvojnu šansu Srpske.

– Naša prehrambena industrija ima veliki izvozni potencijal koji nije dovoljno iskorišćen. Naravno, treba imati u vidu i razvoj sektora informacionih tehnologija koji je veoma važan za podršku privredi i ima veliki izvozni potencijal – istakao je Petričević.

On je rekao da su najbolji magnet za strane investicije razvijena domaća privreda, povoljno poslovno okruženje i kvalitetna radna snaga.

– Iako smo u proteklom periodu imali značajne investicije, poput termoelektrane u Stanarima, smatram da možemo puno bolje i više. Ne treba favorizovati strani kapital u odnosu na domaći. Kvalitetne domaće investicije privlače kvalitetne strane investicije, a one dalje privlače nove – objasnio je Petričević.

On je rekao da na planu preduzetništva Srpska ima izuzetno talentovane i kreativne mlade ljude sa odličnim idejama, ali da su najveći porazi kada takve osobe odu i svoje ideje realizuju negdje drugo.

Petričević je poručio da je potrebno da kao narod promijenimo percepciju o preduzetništvu, te da su nam potrebni pozitivni uzori za mlade kod kojih bi se jačao i razvijao preduzetnički duh.

– Važno je da se u tu priču uključe i banke kao važan faktor ekonomskog razvoja i velike kompanije sa kapacitetom da pojedinačno ili zajedno osnivaju i grade tehnološke i biznis parkove i ulažu novac u mlade kompanije sa velikim potencijalom razvoja. Trebaju nam i filantropi i uspješni pojedinci koji su se već ostvarili u biznisu, imaju kapital i iskustvo i mogu kod mladih preduzetnika da prepoznaju dobre ideje i pomognu im u njihovoj realizaciji – kaže Petričević.

On je najavio da će Ministarstvo zajedno sa Republičkom agencijom za razvoj malih i srednjih preduzeća, Privrednom komorom i drugim organizacijma raditi na stvaranju boljeg ambijenta za početnike i postojeće preduzetnike.

Petričević je rekao da je u tom smjeru veoma važno uvezati obrazovni sektor sa privredom, upozorivši da već sada postoji deficit kadra u određenim oblastima.

– Trendovi pokazuju da će taj problem biti izraženiji zbog čega je potrebno da sistem dualnog obrazovanja zaživi u praksi i da srednjoškolci i studenti imaju stručnu obuku u kompanijama kako bi nakon školovanja bili spremni za tržište rada. Obrazovanje treba da podstiče inovacije i bude ključni pokretač razvoja, pa treba razmotriti mogućnost uvođenja informatike od prvog razreda osnovne škole, a treba nam i predmet ‘programiranje’ u srednjim školama – ocijenio je Petričević.

Navodeći da proces privatizacije nije završen, ministar privrede i preduzetništva Republike Srpske Vjekoslav Petričević smatra da samo preduzeća od strateškog interesa za Srpsku treba zadržati u državnom vlasništvu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu