Biznis

Petričević: Podrška razvoju "Evropske mreže preduzetništva Srpske"

Ministar privrede i preduzetništva Republike Srpske Vjekoslav Petričević rekao je danas u Banjaluci će ovo ministarstvo u kontinuitetu podržavati razvoj konzorcijuma “Evropska mreža preduzetništva Republike Srpske” kako bi se uticalo na povećanje konkurentnosti privrede.

Petričević: Podrška razvoju "Evropske mreže preduzetništva Srpske"
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Ovaj konzorcijum je jako bitan jer utiče na povećanje konkurentnosti same privrede – rekao je Petričević novinarima prije početka radionice o temi “Internacionalizacija poslovanja i poslovne prilike IT preduzeća iz Republike Srpske” u organizaciji republičke Agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća.

Petričević je rekao da resorno ministarstvo sa Agencijom za razvoj malih i srednjih preduzeća nastoji da privrednicima Srpske pomogne da se povežu sa EU fondovima i kompanijama iz EU.

On je rekao da u Srpskoj u IT sektoru postoje dvije-tri veće kompanije, te da su brojnije manje kompanije koje se probijaju na inostrano tržište.

– IT sektor je jako bitna i aktuelna grana i u Republici Srpskoj i cijeloj EU, budući da su stručnjaci iz ovog sektora deficitarni i da je za njima veća potražnja nego za nekim drugim djelatnostima – istakao je Petričević.

Petričević je rekao da je cilj današnje radionice povezivanje i uvezivanje privrednika iz IT sektora iz Srpske, kako bi mogli lakše funkcionisati i raditi evropskom tržištu.

Direktor republičke Agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća Marinko Đukić rekao je da je ova agencija na čelu konzorcijuma “Evropska mreža preduzetništva Republike Srpske”, te da je danas organizovala radionicu za predstavnike dvadesetak kompanija iz IT sektora.

On je rekao da je cilj radionice razmjena iskustava i upoznavanja preduzeća iz ovog sektora o dostupnim mogućnostima i instrumentima podrške.

– Osnovni smisao današnje radionice je da se pomogne domoćim kompanijama u IT sektoru da pojačaju svoju internacionalizaciju poslovanja i da putem mehanizama Evropske mreže preduzetništva dođu na evropsko i svjetsko tržište – naveo je Đukić.

Đukić je rekao da su u Srpskoj u IT sektoru poznatije kompanije “Prointer” i “Lanako”, te da postoji popriličan broj malih kompanija, navodeći primjer manje IT kompanije iz Banjaluke koja sjedišta ima u Švedskoj i SAD.

On je rekao da nema podatak kolike su prosječne plate u IT sektoru, navodeći da su, prema onome što on zna, plate u IT sektoru sasvim pristojne i sigurno spadaju u natprosječna primanja u Republici Srpskoj i BiH.

Jedan od učesnika radionice Draženka Palić iz kompanije “Satvork” iz Banjaluke rekla je da su ovakve radionice korisne i istakla da je potrebna institucionalna podrška kako bi se domaće kompanije plasirale na međunarodno tržište.

– Kao kompanija, uspjeli smo sopstvenim snagama da se pozicioniramo na regionalnom tržištu. Dosta uspješno radimo na tome, a očekujemo da se podrškom institucija i nekim međunarodnim projektima pozicioniramo i na međunarodno tržište – kaže Palićeva.

Palićeva je rekla da su prepreke za pozicioniranje na međunarodnom tržištu najčešće ograničeni finansijski, kadrovski i tehnički resursi.

Prema njenim riječima, visina plate u IT sektoru zavisi od pozicije, obima i vrste posla koji se radi, navodeći da se kreću, okvirno, od 1.000 KM do tri, četiri, pa i pet hiljada KM.

“Evropsku mrežu preduzetništva” je 2008. godine formirala Evropska komisija s ciljem efikasnog i efektivnog iskorištavanja potencijala preduzeća na jedinstvenom evropskom tržištu, posebno inovativnih malih i srednjih preduzeća.

Ovu mrežu čini više od 600 partnerskih organizacija i institucija u kojima je angažovano više od 4.000 eksperata sa područja preduzetništva, inovacija i transfera tehnologije, s ciljem promocije konkurentnosti i inovacija na lokalnom i evropskom nivou.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu