Biznis

Platni spisak "Šuma Srpske" duži za 512 imena

Javno preduzeće „Šume RS“, koje upravljaju najvećim resursom u Srpskoj – šumama, iz godine u godinu povećavaju broj zaposlenih i sada ih ima više od 4.800.

Platni spisak "Šuma Srpske" duži za 512 imena
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Samo u četiri posljednje godine broj radnika je povećan za 512.

U „Šumama“ kažu da su na neodređeno vrijeme zaposlili samo 51 radnika, i to onih koji su se zaposlili u dva novoosnovana organizaciona dijela ŠG „Milići“ i Šumarska kuća „Ognjište“. Ostalo su radnici na određeno vrijeme koje su, kako tvrde, bili primorani da uposle zbog bolovanja radnika i povećanog obima posla.

– Ukupno za 2016. i 2017. godinu evdentirano je 110.829 dana bolovanja, čime se dolazi do podatka kao da 424 radnika uopšte nije radilo u te dvije godine – objašnjavaju u „Šumama RS“.

S druge strane, po statističkim podacima, količina posječene šume je u prosjeku manje-više ista nekoliko godina i kreće se oko tri miliona kubnih metara na godišnjem nivou.

Međutim, pošumljavanje u posljednje dvije godine bilježi pad, a po ocjeni stručnjaka je izuzetno nedovoljno. Prošle godine su pošumljena 652 hektara šume.

– Jedan od najvećih problema je neuravnoteženost sječa i pošumljavanja. Prije rata se uvijek sadilo više nego što je posječeno, a danas to uopšte nije tako. To su podaci koji se kriju pod tepih – upozorava profesor na Prirodno-matematičkom fakultetu Banjaluka Čedomir Crnogorac.

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Kaže da se to sve lijepo može vidjeti na terenu, a kao primjer navodi područje oko izvorišta rijeke Vrbanja gdje se, kako tvrdi, nekontrolisano eksploatiše šuma.

– Najveći dio posječene šume, što je poznato, odlazi u inostranstvo kao sirovina, a ne kao gotov proizvod. Tako se u najpoznatijim rimskim picerijama krušne peći prave od naših bukovih sirovina. Sječemo našu bukovinu za italijanske pice. Možda to zvuči smiješno, ali ako to traje već 15 godina, onda više nije smješno već žalosno – dodaje Crnogorac.

Smatra da bi svako preduzeće koje sječe šumu moralo da ima zakonsku obavezu da posadi makar 30 odsto više sadnica.

Pola površine pod šumama

Od ukupne površine Republike Srpske, oko 50 odsto su površine pokrivene šumama, što iznosi 0,75 hektara po stanovniku. U državnom vlasništvu nalazi se oko milion hektara šuma i šumskog zemljišta, dok privatne šume zauzimaju dvadesetak odsto ukupne šumske površine u Republici Srpskoj.

Kod nas su šume glavni element nacionalnih parkova, parkova prirode, te prostora za lov.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu