Društvo

Plodna jesen u Gradiški: Na sceni folkloraši, umjetnici i akcijaši

U okviru tradicionalne „Gradiške jeseni” organizovani su brojni programi, koji su okupili više stotina učesnika u oblasti poljoprivrede, voćarstva, kulturno – umjetničkog amaterizma, književnosti i zabave.

Plodna jesen u Gradiški: Na sceni folkloraši, umjetnici i akcijaši
FOTO MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA
Program ispod starog oraha u Novoj Topoli.

Najznačajniji programi kojim će biti obilježena jesen na kulturnoj sceni te u sferi privrede su višedenevni festival folklora, literatno takmičenje „Ideš li rode” u čast književnika Petra Kočića, promocija knjige o istoriji Gradiške, Dan starih zanata, viteštva i tradicije, nedjelja ruske kulture i umjetnosti te tribine, predavanja, izložbe, sajmovi…

Nastupima sedam etno-pjevačkih grupa iz RS, Srbije i Hrvatske počeo je 16. Festival folklora. Petodnevni festival organizovalo je Kulturno-umetničko društvo „Kolovit”, a među učesnicima su KUD-ovi „Vuk Karadžić” iz Temerina, „Tkanica” iz Okučana, „Baščaršija” iz Sarajeva, te pjevačke grupe „Kult” iz Kraljeva i „Dunje” iz Sarajeva.

Mirko Borjanović, predsjednik „Kolovita” kaže da je Festival folklore postao obilježje „Gradiške jeseni”, a dobar glas o ovoj manifestaciji dospio u više zemalja.

Ispod starog oraha u Novoj Topoli, u okviru Festivala folklora, predstavljene su narodne nošnje Potkozarja i Lijevče polja te tradicionalna jela, med i ljekovito bilje. Udruženje žena iz Nove Topole pripremilo je bogatu trpezu slanih i slatkih jela u duhu tradicionalne lijevčanske kuhinje.

Specijalitete svoga kraja, pogače, pite, kolače, pripremile su Radmila Đurđević, predsednica Udruženja žena, Vuka Makivić, Mileva Đaković, Koviljka Kočić, Ljubica Kovačević, Stajka Čulić, Milka Mirjanić, Mira Majkić, Smilja Kelečević…

 Foto Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto Milan Pilipović/RAS Srbija

Na sceni od slame, narodnih tkanica, ispod fenjera na petrolej predstavljena je knjiga „Narodne nošnje u Lijevču polju” autora Darija Drinića čiji je izdavač „Zavičajni muzej” iz Gradiške.

Ispred stare crkve brvnare u Romanovcima, državnog spomenika kulture, održana je tradicionalna manifestacija „Ideš li rode” u čast književnika Petra Kočića koji se u ovoj bogomolji vjenčao sa Milkom Vukomanović prije 114 godina.

Zorana Malešević učenica OŠ „Sveti Sava“ iz Dubrava osvojila je prvo mjesto na Kočićevom literarnom konkursu. Drugu nagradu dobila je Milica Đaković iz OŠ „Petar Kočić“ iz Nove Topole, a treću Milana Đenadija iz OŠ „Danilo Borković“ Gradiška.

Knjige „Teško je biti heroj” i „Moji stihovi su moji snovi, sjećanja, radosti i tuge” Đure Koljanina predstavljene su u „Kulturnom centru” Gradiška. Autor kaže da je u proznom djelu „Teško je biti heroj” govorio o žrtvama prošlog, ali i Drugog svjetskog rata dok je u zbirci „Moji stihovi su moji snovi, sjećanja, radosti i tuge” zabilježio stihove o ljubavi, roditeljima i djeci.

U okviru manifestacije „Dani starih zanata, viteštva i tradicije” biće predstavljeno viteško selo, replike oklopa iz srednjeg vijeka, radionica za djecu i izložba originalnih nošnji iz serije „Nemanjići, rađanje kraljevine”. Značajno mjesto ima i knjiga „Istorija Gradiške i njene okoline”, koju je priredio Nebojša Ivaštanin, a na vrijednosti ove publikacije ukazao istoričar Željko Vujadinović.

Foto Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto Milan Pilipović/RAS Srbija

Tradicionalna „Gradiška jesen”, naglašava Bojan Vujinović, direktor „Zavičajnog muzeja” koji je domaćin više programa, biće okončana krajem septembra koncertom Etno grupe „Trag” i Nedeljom ruske kulture i umjetnosti. Publika u Gradiški imaće priliku da vidi jedinstvenu izložbu ruskih fotografija i filmova.

Dani voća

Na „Danima voća Potkozarja” u Gornjim Podgradcima učestvovalo je više od 100 voćara sa područja ove i susjednih opština. Načelnik opštine Gradiška Zoran Adžić rekao je da je ova zajednica lider u proizvodnji voća na području RS i BiH, navodeći da oko 400 voćara godišnje proizvede 4.700 vagona jabuke, 1.000 vagona kruške i 500 vagona šljive.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu