Prodajni štandovi će biti postavljeni u naseljima Obilićevo, Starčevica, Lazarevo, Nova varoš i Borik. Tačne lokacije biće određene nakon završetka izrade projektno-tehničke dokumentacije, ali se vodilo računa da se radi o prometnim mjestima, u užem centru naselja i da su pristupačne građanima.
Kako je za Srpskainfo rečeno iz Gradske uprave, u svim naseljima biće postavljena po dva prodajna štanda, što je ukupno deset. Zbog velikog interesovanja poljoprivrednika, javni poziv za urbane tržnice, odnosno mobilne prodajne štandove, bio je produžen.
Mogli su da se prijave poljoprivredni proizvođači sa teritorije grada, odnosno fizička lica, samostalni preduzetnici i privredna društva koji se bave primarnom poljoprivrednom proizvodnjom i preradom poljoprivredno-prehrambenih proizvoda iz oblasti animalne proizvodnje, mjesne prerađevine, jaja, mlijeka i mliječnih proizvoda, meda i drugih pčelarskih proizvoda.

– Planirano je da se sa najmanje 33 najbolje rangirana prijavljena kandidata sklope ugovori kojim će se urediti međusobna prava i obaveze i na osnovu kojih će se regulisati korištenje mobilnih prodajnih štandova. U slučaju veće zainteresovanosti, Grad zadržava pravo da zaključi i ugovore sa dodatnim korisnicima u okviru ovog Javnog poziva koji ispunjavaju uslove, a radi realizacije projektnih aktivnosti – odgovorili su nam iz Gradske uprave.
Smatra se da će uspostavljanje “urbanih tržnica” doprinijeti zadovoljstvu i poljoprivrednih proizvođača i budućih kupaca. Koncept koji se želi promovisati jeste povezivanje potrebe građana za domaćim poljoprivrednim proizvodima i stvaranje preduslova za njihovu prodaju i plasman na uređenim prodajnim mjestima, a u skladu za važećim propisima od strane lokalnih poljoprivrednih proizvođača.
– Uzimajući u obzir da su u užem centru gradskih naselja uglavnom dostupne i druge usluge za građane, tako je i realizacija ovog koncepta vezana za mjesta gdje građani imaju naviku i potrebu da odlaze – poručuju iz Grada.
Želja je da se, kroz razvoj lokalne tržišne infrastrukture, omogući domaćim poljoprivrednim proizvođačima podrška za plasman proizvoda, proširenje proizvodnje, rast prihoda i novo zapošljavanje.
– S druge strane, cilj je kreirati jednu novu uslugu za građane u njihovim naseljima i povećati im dostupnost domaćih proizvoda sa teritorije grada. Sve ove aktivnosti doprinose razvoju ruralne ekonomije, povećanju prihoda poljoprivrednih proizvođača i poboljšanju uslova života u ruralnom području, ali i kreiranju novih usluga za građane – rekli su iz Gradske uprave.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu