Zabava

PO JOŠ NEČEMU JEDINSTVENA BiH među rijetkim državama bez NACIONALNE životinje

Skoro svaka slovenska zemlja ima neku životinju koja je njen nacionalni simbol. Evo koja značenja one kriju.

PO JOŠ NEČEMU JEDINSTVENA BiH među rijetkim državama bez NACIONALNE životinje
FOTO WOJCIECH PACEWICZ/EPA

Kako je vuk evoluirao u psa?

Svaka država na svijetu ima svoje nacionalne simbole životinje, cvijeće, šare i druge elemente – koji predstavljaju njene stanovnike, kao i njihovo kulturno i istorijsko naslijeđe. Koji su to slovenski animalistički simboli i kakva se značenja iza njih kriju?

Bjelorusija – evropski bizon

Bjelorusija ima najstarije i najveće šume u Evropi. Evropski bizon se može pronaći u njima i u još samo nekoliko oblasti na kontinentu. Skoro je istrijebljen nakon Prvog svjetskog rata, ali su srećom lokalci uspjeli da spasu ostatak populacije i obnove je kroz uzgoj u zatočeništvu.

Bosna i Hercegovina – nema

Za razliku od drugih slovenskih zemalja, Bosna nema životinje među svojim nacionalnim simbolima.

Bugarska – lav

Kralj životinja je zvanični nacionalni simbol Bugarske. Tri lava su oslikani na državnom grbu, simbolizujući snagu, plemstvo, hrabrost i junaštvo. Jedna legenda navodi da su inspiracija za tri lava (umjesto jednog) bile tri istorijska regiona Bugarske – Mezija, Trakija i Makedonija.

Hrvatska – kuna

Uprkos rasprostranjenom vjerovanju, pas dalmatinac nije nacionalna životinja Hrvatske, već je to kuna. Tokom srednjeg vijeka, krzno ove životinje koristilo se umjesto novca. Zbog toga je to naziv današnje hrvatske valute.

Češka republika – dvorepi lav

Moćni lav je oslikan na mnoštvu heraldičkih slika, uključujući i one u Češkoj. Češki lav je dvorepi, što ga znatno razlikuje od prikaza koje koriste druge zemlje. To je amblem Kraljevine Bohemije, koji predstavlja njenu žestoku moć i suverenitet.

Makedonija – lav

Republika Makedonija je još jedna slovenska zemlja koja uzima lava za svoju nacionalnu životinju. Oslikan na starim grbovima, uz simboliku snage i hrabrosti, označavao je i nadu tokom revolucija protiv Otomanskog carstva u 19. vijeku. Iako se danas ne nalazi na grbu, životinja se koristi kao amblem mnogih lokalnih sportskih klubova, političkih partija i drugih organizacija.

Crna Gora – dvoglavi orao

Iako se dvoglavi orlovi ne mogu pronaći nigdje u prirodi, nalaze se na grbu Crne Gore, koja je preuzela ovu mitsku životinju kao svoj zvanični simbol. On predstavlja jedinstvo između crkvene i svjetovne vlasti.

Poljska – orao bjelorepan

Rasprostranjen u različitim dijelovima Evroazije, orao bjelorepan je poljska nacionalna ptica i heraldički simbol već vijekovima. Za razliku od onoga što uglavnom predstavljaju druge nacionalne životinje, značenje orla ovdje je prevashodno ljepota. Jedna poljska legenda kaže da je osnivač Poljske Leh i vidio orla bjelorepana na svom putovanju i bio opčinjen njegovom ljepotom, da je odlučio da na tom mjestu osnuje državu i uzme pomenutu pticu kao svoj amblem.

Rusija – medvjed

Evroazijski braon medvjed je nacionalna životinja Rusije, ali taj simbol nije predložila ruska nacija. Stranci su preobrazili medvjeda u zlokobnog i lukavog u mnogo situacija, da su Rusi odlučili da tu sliku, koju su drugi stvorili za njih, preuzmu i uzmu medvjeda za simbol zbog njegovih pozitivnih elemenata.

Srbija – vuk

Srbi su ponosni na svoje vukove i ranije je čak postojao zakon koji je zabranjivao lov na njih. Neukrotivi, opasni po život, hrabri, vješti, svirepi i ponosni – svi ovi aspekti savršeno oslikavaju simboliku vuka za Srbe, ne samo u književnosti i umjetnosti. To je i ime koje se daje djeci kao indikator snage i neustrašivosti.

Slovačka – nema

Slovačka nijednu lokalnu životinju nije izabrala za svoj nacionalni simbol.

Slovenija  – nema

Slovenci se nisu odlučili ni za jednu životinju kao nacionalnu, iako postoje vrste koje se mogu pronaći samo u toj zemlji, kao što je na primjer konj Lipicaner.

Ukrajina – slavuj

Iako nije moćan kao neke druge slovenske životinje, slavuj ima drugačije značenje za Ukrajince – nadu i sreću. Prema legendi, slavuji doleću iz Indije u Ukrajinu samo da bi čuli vesele pjesme ovdašnjih stanovnika i razveselili ih svojim cvrkutanjem.

(Slavorum/Blic)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu