Društvo

Počast Savi Mrkalju u Sjeničaku na Kordunu: Spomen ploča reformatoru ćirilice

U Sjeničaku na Kordunu, posljednjeg vikenda u oktobru, otkrivena je spomen – ploča Savi Mrkalju (1783 – 1833) srpskom filologu i reformatoru srpske ćirilice i srpskog jezika, filozofu, pjesniku i monahu.

Počast Savi Mrkalju u Sjeničaku na Kordunu: Spomen ploča reformatoru ćirilice
FOTO PRIVATNA ARHIVA

Autor spomen ploče postavljene na obnovljenoj pravoslavnoj crkvi u Mrkaljevom rodnom mjestu je akademski vajar iz Beograda Ljubiša Mančić, a izrađena je uz finansijsku podršku Dalibora Mrkalja, Svetozara Dančuo i Petra Vlajnića, Kordunaša iz Čikaga.

Ovo obilježje zajedno su otkrili Saša Milošević, zamjenik predsjednika Srpskog narodnog veća u Hrvatskoj i Ksenija Đukić, ataše za kulturu u zagrebačkoj ambasadi Republike Srbije.

Foto Privatna arhiva
Foto Privatna arhiva

Mrkalj se zalagao za primjenu fonetskog pisma baziranog na narodnom jeziku i pravilu „piši kako govoriš“. Tadašnju staroslovensku i crkvenoslovensku azbuku, koja je imala 46 slova, a prema nekim izvorima i više od 50, sveo je na 29, od kojih je većina u današnjoj azbuci.

Ovim idejama uticao je na Vuka Karadžića, koji je u Pismenici 1814. godine upotrebio Mrkaljevu azbuku: „Ja sada ovdje, imajući za namjerenje uspjeh srpskoga knjižestva, ne mogu druge azbuke upotrijebiti nego Merkailovu, jerbo za srpski jezik lakša i čistija ne može biti od ove”.

Bio je nepotreban drugima, a neshvaćen, zanemaren i odbačen od svojih i to je bio tako velik i težak teret da ga nije mogao predugo nositi pa je umro sam, u psihijatrijskoj bolnici u Beču, u pedesetoj godini, rečeno je na ovoj svečanosti na kojoj su bili i Kordunaši, tokom rata izbjegli u RS.

– Savi Mrkalju otkrivamo tek skromnu ploču, a zaslužio je mnogo, mnogo više, škole da se zovu po njemu, i instituti, kulturne i jezične ustanove – rekao je Saša Milošević, dodavši da se Ljetna škola srpskog jezika i kulture koju organizuju SNV i SKD „Prosvjeta” u Hrvatskoj zove po Savi Mrkalju.

U Sjeničaku je otkrivanjem spomen – ploče proteklo u duhu dva jubileja, 235. godišnjice rođenja i 185. godišnjice od Mrkaljeve smrti u Beču. Istovremeno je u ovom mjestu na Kordunu otvorena izložba o njegovom životu, djelu i uticaju na razvoj srpskog jezika.

Foto Privatna arhiva
Foto Privatna arhiva

Izložbu je prestavio Dragan Krošnjar, predsjednik Krajiškog kulturnog centra „Sveti Sava“ iz Banjaluke. Na svečanosti su mladi pjesnici Saša i Siniša Rudan recitovali Mrkaljeve pjesme, a u kulturno – umjetničkom programu nastupile su pjevačke grupe, folklorni ansambli i izvođači izvornih pjesama.

Svečanost u Sjeničaku organizovana je u okviru Evropske godine kulturne baštine. Prvu pismenost Sava Mrkalj je stekao u rodnom selu Sjeničaku u okviru parohijalne crkve Svete Petke, bogosloviju je završio u Plaškom, Arhigimnaziju u Zagreb, studije filozofije i matematike u Pešti. U srpskom manastiru Gomirje zamonašio se kao jeromonah Julijan. Umro je u Beču 1833. godine.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu