Društvo

Počelo proljećno uređenje grada Bijeljine: Za čišćenje ulica i košenje trave izdvojeno 666.000 KM

U Bijeljini je počelo proljećno čišćenje i sređivanje ulica i zelenih površina za šta je iz budžeta grada izdvojeno više od pola miliona KM.

Počelo proljećno uređenje grada Bijeljine: Za čišćenje ulica i košenje trave izdvojeno 666.000 KM
FOTO: GORAN BOBIĆ/RAS SRBIJA

Radi se i na uklanjanju komunalnog otpada i divljih deponija u gradu i seoskim sredinama.

U nadležnim službama kažu da preduzimaju sve što je u njihovoj moći da bi Bijeljina izgledala lijepo i uredno.

Upozoravaju da se bez podizanja svijesti o važnosti zaštite čovjekove sredine i saradnje sa građanima ovaj posao ne može uspješno raditi.

U budžetu grada Bijeljina planirano je oko 300.000 KM za čišćenje javnih površina i uklanjanje divljih deponija.

Za održavanje površina u mjesnim zajednicama izdvojeno je oko 40.000 KM, uređenje zelenih površina 183.000 KM, a pranje gradskih ulica i trotoara 25.641 KM.

U grantu, koji iznosi ukupno 666.000 KM, planiran je i novac za košenje putnih pravaca na ulazu i izlazu iz grada i održavanje  gradskog parka.

Iz Gradske uprave navode da svake godine povećavaju iznos u budžetu za ove namjene.

Istovremeno, stanovnici Bijeljine za srpskainfo.com navode da su zadovoljni kako se uređuje i čisti grad.

Ipak, smatraju da bi se ulice trebalo da češće peru, te da se pažnja mora posvećivati i periferiji.

I građani moraju, kažu, voditi više računa o zaštiti životne sredine.

Iz moje ulice se smeće redovno odvozi, ali ulice se peru rijetko. Zelene i cvjetne povšine u centru uvjek uređene, ali na perifiriji gotovo i da ih nema. I drvoredi se ne obnavljaju dovoljno. Istina, nije sve ni do rada komunalnih službi. Krivi su i građani koji bacaju smeće, ne čiste ispred svojih kuća i lokala. Treba povećati kazne, pa će i grad biti čistiji – kaže Cvija Petrović.

Preduzeće „Komunalac” svakodnevno odvozi komunalni otpad iz svih gradskih, a jednom sedmično iz seoskih mjesnih zajednica.

Dnevno se na Regionalnu deponiju lageruje oko 100 tona smeća.

Odlukom o prikupljanju komunalnog otpada u Bijeljini, odvoz smeća moraju da plaćaju svi bez obzira da li žive ili samo povremeno borave u stambenim objektima.

Ove obaveze biće oslobođeni isključivo vlasnici domaćinstava, koji žive i rade u inostranstvu i koji odjave priključak na elektro i vodovodnu mrežu.

Ukoliko to ne urade, odvoz smeća plaćaju 50 odsto jeftinije u odnosu na ostale korisnike.

Usluge „Komunalca“ trenutno koristi 30.000 građana, podsjeća direktor preduzeća Milenko Vićanović.

Foto: Bijeljina danas/RAS Srbija
Foto: Bijeljina danas/RAS Srbija
Milenko Vićanović

– Gdje god naši radnici uoče smeće, uklone ga. Ukoliko se desi da zbog količine nisu u mogućnosti da očiste takva mjesta, prijavimo to Komunalnoj policiji. U tom slučaju otpad sa divljih deponija uklanja preduzeće kojem nalože nadležni – pojašnjava Vićanović i dodaje da će se „Komunalac“ prijaviti  i na tender za pranje ulica.

Načelnik Komunalne službe grada Bijeljina Ratomir Draganić kaže da od nekadašnjih četrdesetak divljih deponija na području Semberije, sada ih ima desetak.

Kaže da je za njihovo uklanjanje u ovogodišnjem budžetu planirano 26.000 KM.

–U prošloj godini evidentirali smo oko 800 stotina prijava građana o nesavjesnom odlaganju otpada, dok je prethodnih godina bilo svega stotinak prijava. Za nepropisno odlaganje otpada zaprećene su kazne od 500 do 2.000 KM – kaže Draganić.

Odustalo se od kamera

Iako je još prije nekoliko godina Gradska uprava Bijeljina najavila postavljanje kamera na nekim kritičnim lokacijama kako bi se spriječili nesavesni građani da bacaju smeće, zbog nedostatka novca za sada se od toga odustalo.

Na problem nelegalnog odlaganja otpada, koje ugrožava životnu sredinu i zdravlje ljudi, sve češće ukazuju i  udruženja građana.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu