Društvo

“Pod vulkanom čovjek osjeti koliko je mali” Dvoje Srba svjedoče prizoru koji NIJE VIĐEN 900 GODINA (FOTO)

Sedam dana već, kao iz neprešušnog kotla, kulja lava iz kratera 40 kilometara južno od Rejkjavika, rijeke užarenog crvenila slivaju se golim brdima na kojima jedino raste mahovina. I slivaće se - pitanje do kada.

“Pod vulkanom čovjek osjeti koliko je mali” Dvoje Srba svjedoče prizoru koji NIJE VIĐEN 900 GODINA (FOTO)
FOTO: PETAR ŠTAKIĆ / RAS KOMBO

Prizoru neviđenom gotovo milienijum svjedoči Petar Štakić, Beograđanin rodom koga je život preko Sibira i Užica prije tri i po godine odveo na Island, i njegova supruga Rada, Užičanka. Sa drugog kraja države u srijedu su doputovali na poluostrvo Rejkjanes da posmatraju erupciju jednog od četiri vulkana vulkanskog venca Krisavik dugog 50 kilometara.

– Vulkani u ovom sistemu su posljednji put eruptirali u 12. vijeku, dakle 900 godina su godina su mirovali. Ovaj vulkan nalazi se na visoravni Fagradalsfjal, okružen brdima, a iz njega magma, iz dvije kupole koje su se formirale oko kratera, izbija od 19. marta. Mjesecima prije toga ovo područje potresali su zemljotresi od tri do pet stepeni po Rihteru, stotine ih je bilo dnevno, najavljujući erupciju. Narod na polusotrvu Rejkjanes je, poslije silnih potresa odahnuo kada je krenula erupcija i kada je podrhtavanje tla prestalo – prenosi za Blic Petar Štakić.

FOTO: PETAR ŠTAKIĆ / RAS SRBIJA
FOTO: PETAR ŠTAKIĆ / RAS SRBIJA

Postoji izgledna šansa, kaže on pozivajući se na riječi islandskih naučnika, da će se i ostala tri vulkana iz ovog sistema aktivirati u dogledno vrijeme, dok niko ne zna kada će se smiriti ovaj na visoravni Fagradalsfjal. Erupcija će, ne isključuju, možda trajati i godinama.

– Lava izbija iz dubine od 20 kilometara, kroz kupole kratera izađe oko 10 kubika u seknudi, a trenutno se sliva ka južnom dijelu poluostrva i otiče u Atlanski okean. Pepela nema, ovakvi vulkani ga ne produkuju. Najbliže naselje se zove Grindavik, udaljeno je 10 kilometara vazdušnom linijom, i za sada nije ugroženo. Što ne znači da neće biti ako erupcija potraje, a u slučaju da se aktivira još neki vulkan iz ovog sistema probleme bi mogao da ima i sam Rejkjavik, njegova infrastruktura i međunarodni aerodrom. Količina gasova koje ispusti vulkan, kako se priča, jednaka je količini gasova koje Njemačka dnevno ispusti u atmosferu – objašnjava Petar Štakić.

FOTO: PETAR ŠTAKIĆ / RAS SRBIJA
FOTO: PETAR ŠTAKIĆ / RAS SRBIJA

Aktiviranje vulkana nije uplašilo Islanđane. Eksplozija nema, lava se sliva sporo, a gasovi se, prenosi Petar, osjećaju u zavisnosti od pravca vetra.

– Trenutno stanje Islanđani zovu „turistička erupcija“. Narod ove zemlje je doživio mnoge erupcije drugih vulkana i kaže da nikada do sada nisu mogli da priđu tako blizu. Supruga i ja bili smo na 500 metara od kratera. Nevjerovatan doživljaj, za mene istovremeno jedan od najljepših i najstrašnijih u životu, pod vulkanom čovjek osjeti strahopoštovanje prema majci prirodi i shvati koliko je mali i nebitan.

Na Islandu, bezmalo tri puta većoj zemlji od Srbije, živi 340.000 stanovnika. A u srijedu je u podnožju vulkana, procjenjuje sagovornik, bilo između četiri i pet hiljada turista i mještana.

FOTO: PETAR ŠTAKIĆ / RAS SRBIJA
FOTO: PETAR ŠTAKIĆ / RAS SRBIJA

– Bilo bi ih višestruko više da na snazi i dalje nisu restrkivne mJere, iako je Island jedina „zelena“ zemlja na karti Evrope, sa najmanje zaraženih od korona virusa na 100.000 stanovnika. Za ulazak u zemlju potrebna su tri negativna testa – sa prvim se ulazi u avion za Island, drugi se radi odmah po slIJetanju na aerodrom, onda se ide u petodnevni karantin poslIJe koga slIJedi treći test. Tek ako je i on negativan možeš da se krećeš zemljom – prepričava Štakić.

FOTO: PETAR ŠTAKIĆ / RAS SRBIJA
FOTO: PETAR ŠTAKIĆ / RAS SRBIJA

Rejkjanes, objašnjava, na islandskom znači dim, para, magla. Kao aluziju na vulkan koji je mirovao 900 godina poluostvro je dobilo ime. Petar i Rada žive 370 kilometara dalje, u zapadnom dIJelu zemlje, u regionu Vestfjords, u mjestu koje se takođe zove Rejkjanes, po pari jer u ovom području ima mnogo izvora geotermalne vode.

Petar i Rada zasposleni su u fabrici za proizvodnju morske soli uz pomoć geotermalne energije.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu