Društvo

Podsticajima ZASIJALI NJIVE: Iz budžeta dobili 3,6 miliona KM, povrtarima i to malo

Prije samog početka proljetne sjetve prognoze poljoprivrednika su bile da će i do 50 odsto manje površina zasijati zbog enormnog poskupljenja repromaterijala. Međutim, sjetva je na nivou prošle godine, a sada bi idealno bilo da ljeto ne bude suvo i vrelo.

Podsticajima ZASIJALI NJIVE: Iz budžeta dobili 3,6 miliona KM, povrtarima i to malo
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Razlog zbog kojeg je ovogodišnja sjetva uspjela, kako kaže predsjednik Udruženja povrtara RS Brane Mastalo, jeste u podsticajima koje je isplatilo Ministarstvo poljoprivrede RS.

– U veoma kratkom roku smo dobili 3,6 miliona konvertibilnih maraka iz budžeta što nam je omogućilo da zasijemo površine na nivou prošle godine – objašnjava Mastalo za Srpskainfo.

Poskupljenja

Poljoprivredni proizvođači su, kako kaže, očekivali da će zasijati oko 50 odsto manje površina jer je mineralno đubrivo poskupjelo 30 odsto, dok je za 100 odsto povećana cijena goriva.

– Đubrivo i gorivo u troškovima proizvodnje povrtarstva učestvuju oko 50-60 odsto. U februaru i na početku marta je vladala velika neizvjesnost – navodi Mastalo.

FOTO:  MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA
Branko Mastalo

Međutim, povrtari su, kako ističe, imali veliku pomoć Vlade. Udruženje povrtara je preko Ministarstva poljoprivrede tražilo i uspjelo da dobije podsticaje po kilogramu prodatog povrća, i to unaprijed.

– Mi smo to dobili sredinom februara. Bilo je veoma rano, ali smo uspjeli nabaviti skupi repromaterijal – objašnjava Mastalo.

Udruženje povrtara je opet tražilo pomoć od resornog ministra Borisa Pašalića, pa im je iz Kompenzacionog fonda odobreno 1,8 miliona KM. Novac je trebalo da se isplati kasnije, ali su povrtari insistirali da to bude do 1. maja kako bi odmah uložili u proizvodnju, odnosno zaštitu posijanih kultura.

– Nismo smjeli dozvoliti uskraćivanje zaštite – navodnjavanja i đubriva. Smanjili bismo prinos. Tako da smo, uz razumijevanje ministra, taj novac, koji je planiran da se isplati naredne godine, dobili polovinom aprila. U tom kratkom roku isplaćeno nam je ukupno 3,6 miliona KM podsticaja. Nije dovoljno, ali je velika pomoć za proizvodnju – navodi Mastalo.

Cijena nepoznanica

Ističe da je ulaganje u proizvodnju izuzetno dobro jer niko ne zna šta će se dešavati na globalnom nivou i da li će biti uvoza hrane, a cijela Bosna i Hercegovina zavisi od toga.

Na pitanje po kojoj cijeni će nam prodavati povrće ove sezone, Mastalo nije htio konkretno da odgovori.

Pročitajte još

– Mi, proizvođači, o tome uopšte ne razmišljamo. Ja sam proizvođač, nisam trgovac. Mi proizvode obično prodajemo na pijacama, da li potrošaču ili trgovcima koji dalje određuju cijene – kaže Mastalo.

Na naše insistiranje da kaže da li će proizvođači povećati prodajnu cijenu, Mastalo odgovara da bi „na ovu skupoću cijene trebalo da budu astronomske, ali da to sigurno neće biti“.

– Ne razmišljamo o takvoj zaradi, a bili bismo zadovoljni da poslujemo na pozitivnoj nuli – tvrdi predsjednik Udruženja povrtara RS.

Navodnjavanje

Upozorava da povrtarsku proizvodnju može još da poskupi navodnjavanje.

FOTO:  SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

– Imamo sisteme za navodnjavanje, koje je počelo već u prvoj polovini maja zbog visokih temperatura. Međutim, onaj ko navodnjava sa sistemima na gorivo, koje je sada 3,30 KM, sigurno neće imati dovoljne i kvalitetne prinose. Zato samo razgovarali s predstavnicima Ministarstva poljoprivrede da pređemo na pumpe na struju, jer je to jeftinije nego na dizel gorivo – dodaje Mastalo.

Poljoprivredni proizvođač i stočar, Ranko Sarajlić, iz Laminaca kod Gradiške, ovog proljeća posijao je kukuruz na 120 hektara i soju na istoj površini. Proljećna sjetva koštala ga je, kako kaže, oko 840.000 KM, što je za 360.000 KM više nego prošle sezone.

– Nisam umanjio sjetvu jer bi to bilo pogubno za vlastitu stočarsku proizvodnju. Sijati moram pa kako bude, bez obzira na poskupljenja – kaže Sarajlić.

Podsjeća da je prošle godine sjetva po jednom hektaru koštala 2.000 KM, a ove 3.500 KM. Najveći uticaj na poskupljenje ima vještačko đubrivo, a nafta djelimično, jer je ovo gorivo regresirano.

PRIHRANA IZ TURSKE

U jednu firmu iz Gradiške stigle su prve količine mineralnog đubriva iz Turske, tačnije 3.000 tona od odobrenih 14.000 tona za Republiku Srpsku. Đubrivo treba da bude dostupno našim poljoprivrednim proizvođačima po 15-20 odsto nižoj cijeni od tržišne. Turska je ukupno odobrila 30.000 tona mineralnog đubriva, od čega po 14.000 tona pripada Srpskoj i FBiH, te 2.000 tona Brčko distriktu.

– To je azotno đubrivo i ono služi za prihranu. Ono će dobro doći, upravo je vrijeme za prihranu povrća. Možda je malo kasno za pšenicu, ona je prihranjena ranije, ali za kukuruz će dobro doći i za neke druge kulture ratarske i povrtarske kulture – kaže Mastalo i navodi da je u ovom trenutku najbitnije da ima mineralnog đubriva na tržištu.

Ministar spoljne trgovine u Savetu ministara BiH, Staša Košarac, kaže da je isporuka mineralnog đubriva iz Turske realizovana zahvaljujući uspješnim aktivnostima Ministarstva poljoprivrede Republike Srpske, Ministarstva spoljne trgovine i jedne kompanije iz Gradiške, u koordinaciji s Ambasadom Turske u BiH.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu