Zdravlje

Pogrešna dijagnoza uništava živote: Rečenica „Sve ti je to u glavi“ koju ljekari često izgovaraju vodi ka samoubistvu

Između ljekara i pacijenata često postoji „ponor nerazumijevanja i nesporazuma“ što dovodi do toga da se autoimune bolesti poput lupusa i vaskulitisa pogrešno dijagnosticiraju psihički ili psihosomatski poremećaji.

doktorka drži papir u ruci
FOTO: V.K/RINGIER

Ta pogrešna dijagnoza može imati ogromne i dugotrajne posljedice na pacijente, a neke može da gurne i ka samoubistvu, otkrili su istraživači, a saopštio Univerzitet u Kembridžu.

U istraživanju sa 3.000 učesnika, pacijenata i kliničara, otkriveno je da su pogrešne dijagnoze, za koje pacijenti kažu da „u glavi“, povezane su sa lošim zdravljem, kao i nepovjerenjem u zdravstveni sistem.

Istraživači zbog toga pozivaju ljekare da imaju veću svijest o ovakvim bolestima, koje mogu da budu prepoznate i dijagnosticirane na vrijeme.

Autoimune bolesti poput reumatoidnog artritisa, lupusa i vaskulitisa su hroničke zapaljenske bolesti koje pogađaju imunosistem i mogu da oštete organe i tkiva u tijelu. One mogu biti teške za dijagnozu jer ljudi prijavljuju različite simptome, od kojih su mnogi nevidljivi, poput ekstremnog umora i depresije, navodi se u saopštenju.

Pročitajte još

Dr Melani Sloun sa Univerziteta u Kembridžu vodila je studiju u kojoj su ispitana iskustva pacijenata sa ljekarima iz dvije velike grupe, obje od po 1.500 ljudi, ali su urađeni i detaljni intervjui 67 pacijenata i 50 kliničara. Rezultati su objavljeni u časopisu Rheumatology.

Pacijenti kojima su autoimune bolesti pogrešno dijagnosticirane kao psihosomatske ili kao psihički problem, češće imaju jaku depresiju i anksioznost i lošijeg su psihičkog zdravlja. Primjera radi, istraživačima je jedan pacijent ispričao:

– Doktor mi je rekao da ja sam izazivam bol koji osjećam i još to ne mogu da zaboravim. Kad mi je rekao da sam sam kriv, postao sam depresivan i anksiozan.“

Više od 80 odsto pacijenata izgubilo je vjeru u sebe, a 72 procenta njih tvrdi da i decenijama kasnije ih jako nervira pogrešna dijagnoza.

„To je uništilo moje povjerenje u doktore i moju hrabrost da im kažem kakve probleme imam. Čak sam zbog toga prestajao da uzimam lijekove – rekao je jedan pacijent.

– Ne zaslužujem pomoć jer je ovo bolest za koju sam sam kriv. Kad god razmislim o ovoj inicijalnoj dijagnozi, postoji glas koji mi kaže da sam sam kriv. To ne može da se otrese. Pokušavao sam – rekao je jedan od pacijenata.

– Kada me je reumatolog otkačio već sam bio suicidalan, ovo me je samo gurnulo preko granice. Hvala bogu da sam loš u samoubistvu. Ali traumatično je kada doktori odbace tvoju bizarnu kolekciju simptoma, pa počneš da im veruješ da je sve to samo u tvojoj glavi – ispričao je treći pacijent.

U samoj studiji spominje se i da je bilo osoba koje su se ubile zbog pogrešne dijagnoze.

– Iako su mnogi doktori imali dobre namjere kada su dali dijagnozu psihosomatskih ili psihičkih poremećaja za neobjašnjive simptome, ove pogrešne dijagnoze mogu da stvore mnogo negativnih osjećanja i da utiču na živote, samopoštovanje i brigu o sebi. Ovo se teško rješava i nakon ispravljanja dijagnoze. Moramo da budemo bolji u liječenju, ali i u obrazovanju kliničara da razmotre autoimune bolesti i u ranim fazama – rekla je dr Melani Sloun.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu