Društvo

Pola vijeka KONJSKIH TRKA na Boretinom brdu: Sve je počelo po uzoru na NEKADAŠNJE SVADBE

U mjestu Komarane, na Boretinom brdu, tradicionalno na Međunarodni praznik rada održana je “Komaranska košija” – konjička trka kojoj je prisustvovalo preko 5.000 ljudi.

Pola vijeka KONJSKIH TRKA na Boretinom brdu: Sve je počelo po uzoru na NEKADAŠNJE SVADBE
FOTO GLAS ZAPADNE SRBIJE/TANJUG

Najatraktivnija disciplina je konjička trka koja se održava na planinskim visovima iznad sela Komarani i Limske kotline na 1.300 metara dugoj vijugavoj stazi.

Već pola vijeka ova manifestacija traje i jedinstvena je u Srbiji, ne postoji ništa sličnog sadržaja i programa. Nalazimo se na tromeđi Srbije, BiH i Crne Gore i trke okupljaju ljude iz svih bivših republika. Svake godine trudimo se da uvećavamo broj učesnika. S obzirom na jubilej, dali smo i jedan stimulativni nagradni fond. Pola vijeka je od trke konja i zamislite samo koliko se kilometra prošlo ovim stazama na Boretinom brdu – rekao je u izjavi za radio “Glas zapadne Srbije” direktor Turističke organizacije Prijepolje Nebojša Svičević.

Foto Glas Zapadne Srbije/Tanjug
Foto Glas Zapadne Srbije/Tanjug
Nebojša Svičević

Ovu jedinstvenu manifestaciju u Srbiji osnovala su dva muslimana i jedan Srbin iz Komorana. Ta trojica sugrađana, koji danas nisu živi, donijeli su odluku da naprave ove trke i vašar, a uzor su im bile nekadašnje svadbe kada se išlo po djevojku konjima, a muštuluk je čekao prvog koji stigne.

Ove godine u glavnoj trci učestvovalo je 14 grla, a prema riječima direktora TO, nada se da će se sljedeće godine ovaj broj udvostručiti.

– Želja nam je da naše svako mjesto zaživi, jer Prijepolje ima turističkog potencijala da ponudi Srbiji. Ova manifestacija je i nesvakidašnja po tome što na njoj imate ljude različitih vjeroispovesti, koji su došli da je učine veličanstvenom. Na Komaranima i Srbi i muslimani su rođaci – navodi Svičević, dodajući da je broj posjetilaca nadmašio očekivanja.

U organizaciji 50. Komaranske košije učestvovala je i Opština Prijepolje, jer je, prema riječima zamjenika predsjednika opštine Stanka Kijanovića, prepoznat ne samo turistički, već i istorijski kvalitet ovog kraja.

– Ovo je rijetka manifestacija, koja nije vezana za profit i pomodarstvo, već je ovdje tradicija od pola vijeka, što nije malo. Ovdje je stvar prestiža biti prvi i najbolji sa svojim grlom, i biti u fokusu prepričavanja narednih godinu dana – navodi Kijanović.

Foto Glas Zapadne Srbije/Tanjug
Foto Glas Zapadne Srbije/Tanjug
Stanko Kijanović

U glavnoj trci, stazu je prvo prešlo rasno grlo u vlasništvu Džanka Bjelaka i Murata Kolića.

– Zajedno smo kupili konja, i pokazalo se da je klasa pobijedila. Dato je dosta para ali ne žalim. Ovaj konj služi samo za trke. Već 20 godina sam u ovom sportu. Ovo mi je deveta pobjeda na Boretinom brdu, a četiri puta sam izgubio – kaže Bjelak.

Prvi organizatori manifestacije Komaranska košija su tadašnji direktor Zadruge Zulfo Ðozgić i predstavnici MZ Orašac Rifo Trnčić i Milenko Gojaković. Prema riječima Milenkovog sina, Gorana Gojakovića, u zadružnoj zgradi donijeta je odluka da prve konjičke trke krenu sa Boretinog brda.

– Kasnije su učestvovale i porodice Bjelak i Vlado Gojak, kao i plemena Nukovići, Ðuvići i Drobnjak – kaže Gojaković.

Sin Rifa Trnčića, Juso, napominje da su ranije trke bile u Brodarevu, gdje je zadruga zasadila voće.

– Tada moj otac i Milenko, koji su bili veliki prijatelji, riješe da trke presele u Komare. Zamolili su direktora zadruge Zulfa Ðozgića da stane iza njihove ideje, koju je on svesrdno podržao – navodi Trnčić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu