Digitalna Srpska

Polaznici prve IT prekvalifikacije ušli u DRUGI MJESEC OBUKE: Profesori uvjereni u uspjeh stotinu mladih i hrabrih ljudi

Stotinu visokoobrazovanih ljudi, koji nisu u svojoj struci našli posao, vrijedno već mjesec i po dana pohađa obuku prve IT prekvalifikacije u organizaciji Ministarstva za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo RS i Inovacionog centra Banjaluka.

Polaznici prve IT prekvalifikacije ušli u DRUGI MJESEC OBUKE: Profesori uvjereni u uspjeh stotinu mladih i hrabrih ljudi
FOTO: ICBL/RAS SRBIJA

Riječ je o pilot programu za koji je Vlada Republike Srpske izdvojila 300.000 KM, a Zavod za zapošljavanje 200.000 KM.

Najmlađi polaznik na obuci je Goran Cvjetković iz Šamca (diplomirani novinar), dok je najstariji polaznik Veronika Duvnjak iz Banjaluke (diplomirani građevinski inženjer). Većina ostalih polaznika su iz oblasti društvenih nauka po svom formalnom obrazovanju, poput ekonomista, pravnika, profesora istorije/geografije/biologije i slično.

Zoran Đurić, profesor na Elektrotehničkom fakultetu Banjaluka, koji je osmislio programe obuke, kaže za Srpskainfo da je uvjeren u uspjeh projekta.

Riječ je o ljudima koji su završili fakultet u koji su uložili četiri-pet godina svog života, pa su onda shvatili da od toga trenutno ne mogu da žive. Dakle, dokazali su da su sposobni da uče i to je pozitivna stvar ovog projekta. Takođe, ovi ljudi su pokazali i hrabrost da odvoje još šest mjeseci za ovu obuku kako bi pokušali da se bave nečim drugim – objašnjava Đurić.

Foto: icbl/RAS Srbija
Foto: icbl/RAS Srbija

Kaže da polaznici moraju da prisustvuju na 240 sati teoretske obuke koja se održava u Inovacionom centru Banjaluka. Nastavu predaju asistenti sa ETF Banjaluka i jedan docent, takođe sa ETF. Kursevi su intenzivni, a nastava traje ponedjeljkom, srijedom i petkom. Utorak i četvrtak su dani za vježbe kod kuće i odrađivanje zadataka.

Đurić navodi da nigdje kod nas postoji IT obuka ili kurs sa ovolikim fondom sati, te da privatne kompanije imaju najviše 40-45 sati obuke.

Pročitajte još

– Ovdje je riječ o ljudima koji uglavnom dolaze sa društvenih nauka i plan je da ih osposobimo za te početne, juniorske pozicije za rad u kompanijama – objašnjava Đurić.

Nakon teoretske nastave, polaznici će da idu na obuku kod poslodavaca u kompanije gdje će u mjesec dana da provedu 160 sati gde će imati mentore i konkretne zadatke.

Direktor Inovacionog centra Banjaluka Drago Gverić za Srpskainfo kaže da su polaznici razdvojeni u šest grupa u kojima rade na različitim IT oblastima. Riječ je o WEBF – Razvoj veb aplikacija – klijentska strana;  EBB – Razvoj web aplikacija – serverska strana, QA -Quality Assurance ; LINUX i mrežni servisi i usluge; JAVA 1 Razvoj mobilnih aplikacija i JAVA 2 Razvoj klijent-server, distribuiranih aplikacija i web servisa.

– Zadovoljan sam dosadašnjim rezultatima i vjerujem da ćemo u novembru imati prve rezultate, odnosno da ćemo moći promovisati rezultate ovog pilot projekta – kaže Gverić.

Foto: ICBL/RAS Srbija
Foto: ICBL/RAS Srbija

Podsjeća da su na progam prekvalifikacije primljeni oni koji su imali najbolje rezultate. Sam program organizovan je po sljedećoj metodologiji: 240 časova teoretske obuke, 12 časova soft skils vještine i 160 časova pratičnog rada na projektima u IT kompanijama ili delegiranim od strane kompanija.

Gverić napominje da je još prije selekcije projekta, a prije selekcije kandidata obavljeno pilot istraživanje u 30 IKT kompanija na području grada Banjaluka.

– Dobijeni rezultati upućuju da u momentu anketiranja prosječan broj otvorenih radnih mjesta iznosi 3,5, odnosno da u 30 IKT kompanija ima upražnjenih 105 radnih mjesta – ističe Gverić.

Dakle, postoji teoretska mogućnost da svaki polaznik po završetku obuke odmah nađe posao.

Kriterijumi

Prema kriterijumima ove obuke, kandidati koji su mogli da se prijave su nezaposleni sa evidencije Zavoda za zapošljavanje RS, visokoobrazovani i starosne dobi 24-40 godina. Po zaključenju poziva bilo je 211 validnih prijava. Prvih 100 koji su imali najbolje rezultate su primljeni na program prekvalifikacije.

Od ukupnog broja polaznika, njih 24 dolazi sa udaljenosti većoj od 60 kilometara i imaju obezbijeđen besplatan smještaj u Studentskom domu “Nikola Tesla”. Oni uglavnom dolaze iz Istočnog Sarajeva, Doboja, Bijeljine, Nevesinja i Šipova. U projektu učestvuje i 25 partnerskih kompanija iz regije Banjaluka.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu