Kolumne

Politička trgovina

Izbori u Bosni i Hercegovini posljednjih godina do te mjere su obesmišljeni da nije ni čudo što građani uveliko gube volju da uopšte izađu na njih.

Politička trgovina
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Najveći krivci za to su upravo političari, koji ih prije izbora ubjeđuju u jedno, a poslije izbora potpuno promijene ploču i urade suprotno od onoga u šta su ih uvjeravali kada su trebali njihov glas.

Najbolji primjer za obesmišljavanje izbora jesu narodni poslanici i odbornici koji su politiku pretvorili u berzu, pa rade po principu ko više ponudi.

Kada bi jedan prosječan građanin uporedio rezultate izbora iz oktobra 2018. godine sa trenutnim stanjem u Narodnoj skupštini Republike Srpske s pravom bi se mogao pitati “pa zašto uopšte idem na izbore”.

Umjesto sedam u NSRS danas imamo deset partija, od kojih tri nisu ni postojale u vrijeme izbora, a da ne pričamo o tome da te partije danas imaju ministre, zamjenike ministara, direktore i slično. 

S druge strane, mnogi poslanici koji su u NSRS ušli u dresu jedne stranke, danas predstavljaju sasvim drugu partiju, koja je sušta suprotnost onoj u kojoj su bili kada su ih građani izabrali za parlamentarca.

Pročitajte još

To što neko napusti stranku i pređe u neku drugu, nije neka novost u svijetu politike, ali ono što je kod nas prevršilo svaku mjeru jeste trgovina mandatima.

To je posebno izraženo nakon izbora, jer što bi neko primao u svoju stranku nekog poslanika pred izbore kada ne zna da li će od njega imati korist nakon izbora. “Pustićemo lijepo da prođu izbori, a ćemo onda loviti one koji su osvojili mandate”.

Tako su poslanici i odbornici u Bosni i Hercegovini u svijetu politike postali traženija roba od Kristijana Ronalda u svijetu fudbala.

Jedina razlika između menadžera nekog fudbalskog kluba i šefova partija jeste ta što je ovim prvim bitno da u svoj klub dovedu najboljeg igrača, koji će im donositi pobjede, pa samim tim i više novca, dok ovim drugim nije bitna sposobnost ili stručnost osobe koju dovode, već isključivo njegov mandat u skupštini.

I tako do nekih novih izbora. A kada izbori prođu građanima preostaje samo da sjede i čekaju da vide u kojem dresu će se njihov igrač pojaviti na “terenu” – u onom u kojem je bio dok su njegovo ime zaokruživali na listiću ili u drugom, za koje ih je ubjeđivao da ga nose samo “propalice, lopovi i hohštapleri, s kojima će se obračunati kada uđe u skupštinu”.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu