Politika

„Imovina je nacionalno pitanje broj 1“ Jelena Trivić optužuje SNSD za popuštanje OHR-u

Prošlo je već nekoliko sati od obraćanja Kristijana Šmita povodom poslednjeg zasjedanja  tzv. Savjeta za implementaciju mira, PIK-a, u kojem je naglasio da se pitanje “državne imovine” mora riješiti. Niko iz vlasti Republike Srpske se još nije oglasio o ovom pitanju konkretno, ako izuzmemo reakciju Željke Cvijanović koja je uopšteno komentarisala Šmitovo obraćanje, ali ne i njegove tvrdnje o imovini, navela je Jelena Trivić, predsjednica Narodnog fronta.

Jelena Trivić
FOTO: NARODNI FRONT

Ona je podsjetila da je prije mjesec i više dana upozorila da bi Kristijan Šmit mogao nametnuti Zakon o državnoj imovini jer je ovaj zakon već pripremljen u OHR-u, te da će SNSD možda galamiti koji dan, a da će na kraju sve prihvatiti kao i sva nametanja u poslednjih 20 godina.

– Sad je jasno da je ključno pitanje one sramne sjednice Narodne skupštine od 18. oktobra ove godine, na kojoj je SNSD kapitulirao u zamjenu za skidanje sankcija, bilo pitanje imovine. Tada sam u svojim izjavama naglasila da je najteža stvar koja je urađena tada ustvari stavljanje van snage našeg Zakona o nepokretnoj imovini, a koji je bio pregovaračka pozicija Republike Srpske po ovom pitanju. Za taj zakon u više navrata glasala je i opozicija, uključujući i mene u prošlom sazivu Narodne skupštine – kazala je Trivićeva ističući da su stavljanjem van snage tog Zakona vlasti Srpske dale legitimitet i Ustavnom sudu BiH i OHR-u koji su u više navrata problematizovali ovaj zakon.

Pročitajte još

Kako navodi Trivićeva, povlačenjem tog zakona, vlasti Srpske, primarno Dodik i njegov SNSD, su „otišli ispod naše crvene linije koja se zove imovina Srpske“. Dodaje da je ona tu sjednicu Narodne skupštine nazvala kapitulacijom SNSD-a isključivo zbog predaje pitanja imovine i imenovanja NATO lobiste za v.d. predsjednika Srpske.

Današnje obraćanje Šmita potvrda je onog na šta upozoravam više od mjesec i po dana, a to što još uvijek nismo čuli nijednu reakciju iz SNSD-a po pitanju Šmitovih izjava o imovini, je evidentno podebljavanje moje teze da je imovina bila uslov za skidanje sankcija – naglašava Trivićeva.

Zaključila je da je pitanje imovine nacionalno pitanje broj jedan za Republiku Srpsku i dodala da očekuje od svih stranaka sa sjedištem u Republici Srpskoj da ovo pitanje ne ignorišu i „jasno odbace mogućnost da ovo pitanje nametne OHR jer će ono zasigurno biti na štetu Republike Srpske i srpskih nacionalnih interesa“.