Politika

PONOVO KRNJI SASTAV Poznato ko ulazi u Komisiju za odlučivanje o sukobu interesa BiH

Predstavnički dom BiH na sjednici koja počinje 7. jula konačno bi trebalo da imenuje članove Komisije za odlučivanje o sukobu interesa.

PONOVO KRNJI SASTAV Poznato ko ulazi u Komisiju za odlučivanje o sukobu interesa BiH
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Zajednički kolegijum oba parlamentarna doma je predložio šest parlamentaraca, po tri poslanika i delegata. Iz Predstavničkog doma ulaze Edin Mušić (SDA), Mijo Matanović (HDZ) i Mira Pekić (PDP), a iz Doma naroda BiH Munib Jusufović (SBB), Bariša Čolak (HDZ) i Sredoje Nović iz SNSD.

Prema Zakonu o sukobu interesa BiH, njima treba da se pridruže direktor Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije BiH (APIK) i njegova dva zamjenika, a tu nastaje problem. Naime, ta Agencija trenutno ima direktora Hasima Šabotića i samo jednog zamjenika Dragana Slipca. Drugi zamjenik direktora, koji pripada Srbima, još nije izabran nakon što je još 2018. Dragan Anđelić podnio ostavku.

To znači da ćemo opet imati nekompletan sastav Komisije za odlučivanju o sukobu interesa, što je bio slučaj i krajem prošlog mandata.

FOTO: Siniša Pašalić/Ringier
FOTO: Siniša Pašalić/Ringier

Kada je riječ o izboru drugog zamjenika direktora APIK, u PS BiH je sve do prije nekoliko dana postojala rang lista kandidata koju je još u prošlom sazivu sačinila tadašnja komisija na čelu sa Aleksandrom Pandurević. Prvi na toj listi je bio Miroslav Škorić. Međutim, Dom naroda BiH na sjednici održanoj 25. juna nije prihvatio ni jednog kandidata sa te rang – liste, što znači da će nova komisija za praćenje rada APIK kandidate birati ispočetka.

Podsjećamo, sadašnje zakonsko rješenje u kome parlamentarci odlučuju da li su ostali funkcioneri u sukobu interesa, nije prihvatljivo ni za EU, zbog čega je donošenje novog zakona o sukobu interesa jedna od obaveza BiH iz famoznih 14 prioriteta, ukoliko želimo da dobijemo status kandidata.

– Sankcije koje Komisija može izreći izabranom zvaničniku, nosiocu izvršne funkcije ili savjetniku su: obustava isplate dijela neto mjesečne plate, prijedlog za razrješenje s dužnosti i poziv za podnošenje ostavke – piše u sadašnjem zakonu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu