Biznis

Popravke mnogo koštaju: Neke polovnjake nikako ne treba kupovati

Dovoljna je sekunda nepažnje da, u najboljem slučaju, razbijete automobil. Oštećeni, odnosno polovni automobil gubi vrijednost, ali je važnija činjenica da auto koji je učestvovao u udesu može ugroziti bezbjednost vozača i putnika, ako nije kvalitetno popravljen.

Popravke mnogo koštaju: Neke polovnjake nikako ne treba kupovati
FOTO: GORAN SRDANOV / RINGIER

Iz podataka koje je prikupio carVertical proizilazi da su neka vozila zaista sklonija saobraćajnim nesrećama od drugih. Godišnje istraživanje ove firme koja prikuplja podatke o automobilima otkrilo je koje marke najčešće učestvuju u saobraćajnim nesrećama u Hrvatskoj, prenosi Večernji list.

Svake godine hrvatski vozači online provjeravaju istoriju hiljada automobila, pružajući tako detaljan uvid u tržište polovnih automobila u zemlji. Među svim vozilima koja su proverena od oktobra 2023. do oktobra 2024. godine, najveći broj oštećenja zabilježen je na modelima BMW-a, 82,3% njih imalo je istoriju oštećenja. Iza BMW-a su Hjundai (74,9%), Folksvagen (60,3%), Audi (59,5%) i Honda (59%).

Vozači zainteresovani za ove marke treba da budu posebno oprezni i da se raspitaju kod prodavca o prethodnim oštećenjima i popravkama, kako ih novi polovni auto ne bi opteretio velikim troškovima. Istorijski podaci o oštećenjima mogu smanjiti vrijednost automobila, otežavajući njegovu kasniju prodaju. Polovni ili neodgovarajući popravci s vremenom mogu dovesti do većih troškova održavanja.

Osim toga, ako je vozilo pretrpjelo strukturalno oštećenje ili su se aktivirali vazdušni jastuci, njegova bezbjednost može biti ugrožena.

– Automobil se često ošteti i jeftino popravlja u jednoj zemlji, a zatim prodaje u drugoj. Mnoga vozila koja su učestvovala u velikim saobraćajnim nesrećama uvoze se u Evropu iz SAD-a. Čak i kada ostanu u jednoj zemlji, vozila obično učestvuju u saobraćajnim nesrećama svakih 5-10 godina. Uz prosječnu starost provjerenih automobila u Hrvatskoj od 8,1 godina, vrlo je vjerovatno da su ta vozila barem jednom učestvovala u saobraćajnoj nesreći – kaže Matas Buzelis, stručnjak za tržište automobila i menadžer komunikacija u firmi carVertical.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Mali gradski automobili najmanje učestvuju u saobraćajnim nesrećama u Hrvatskoj, a marke kao što su Pežo (39,3%), Nisan (38,1%) i Alfa Romeo (41,6%) pokazuju najnižu stopu oštećenja.

Cijena popravke oštećenog vozila uveliko zavisi od marke. Automobili ekonomske klase jeftiniji su za popravak, pa su troškovi oštećenja prirodno niži. Međutim, čak i manja nesreća u kojoj je učestvovao luksuzni automobil može rezultirati troškovima popravke u hiljadama evra. Konkretno, u Hrvatskoj je prosječna šteta za Mercedes-Benz vozila iznosila 4.065 evra, što je najviše od svih marki koje su provjerene na carVerticalu.

Po iznosima šteta slijede BMW (3959 evra) i Land Rover (3652 evra). Prema istraživanju, Mercedes-Benz modeli u prosjeku su imali 1,7 zapisa o oštećenjima, BMW 2,2, a Land Rover 1,8. Kia (2249 evra), Citroen (2278 evra) i Fiat (2411 evra) u ovom istraživanju imali su najniže prosječne troškove štete. Podaci iz Hrvatske poklapaju se s podacima iz drugih evropskih zemalja.

Pročitajte još

Kada se uzmu u obzir kombinovani podaci za sve zemlje koje su učestvovale u istraživanju, BMW je imao najviše zapisa o oštećenjima (66,7%), a slijede ga Hjundai (62,1%) i Subaru (59,5%). BMW je takođe bio na vrhu liste najoštećenijih automobila u prošloj godini (67,4%), zajedno uz Dodž (67,2%) i Teslu (65,2%).

I u Hrvatskoj i u drugim zemljama u kojima je sprovedeno istraživanje, automobili velike snage češće se oštećuju, što sugeriše da mnogi vozači precjenjuju svoje vještine i skloni su prejako pritiskati papučicu gasa.

– Kupci automobila često maštaju o određenom modelu i pokušavaju da uštede novac birajući prethodno oštećeno vozilo. Ne znači svaki zapis o oštećenju da automobil treba izbjegavati, ali uvijek je pametno posavjetovati se s mehaničarom ako se zapisi o oštećenju pojave u izvještaju o istoriji – kaže Buzelis.

Izvještaji carVerticala o istoriji vozila koriste podatke iz 30 zemalja, iz više od 900 međunarodnih baza podataka, uključujući one koje pripadaju agencijama za sprovođenje zakona, finansijskim institucijama, državnim i nacionalnim registrima, osiguravajućim društvima i portalima za male oglase.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu