Društvo

Postaje sve veći luksuz i sve ga manje ima: Iako NIMALO NIJE JEFTINO, ovo meso i dalje najčešće jedemo

U klaonicama u BiH u februaru ove godine, u poređenju sa istim mjesecom lani, smanjen je broj zaklanih goveda za 4,95, ovaca za 14,98 i svinja za 12,19 odsto.

Postaje sve veći luksuz i sve ga manje ima: Iako NIMALO NIJE JEFTINO, ovo meso i dalje najčešće jedemo
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Sa druge strane, broj zaklane peradi povećan za 4,1 odsto, podaci su Agencije za statistiku BiH.

U ovom periodu, broj zaklanih teladi i goveda pao je sa 3.497 na 3.324, broj ovaca sa 3.204 na 2.724, a broj svinja sa 7.203 na 6.325.

Broj zaklane peradi je u februaru ove godine, u poređenju sa istim mjesecom lani, sa 3.173 na 3.303.

Neto težina zaklanih goveda je, u poređenju sa istim periodom prošle godine,  povećana za 4,23, a peradi za 5,08 odsto, dok je neto težina zaklanih ovaca smanjena za 2,08, a svinja za 17,96 odsto. Podaci su Agencije za statistiku BiH.

Pročitajte još

Zanimljivo je da potrošnja piletine ne pada, iako je i cijena ovog mesa značajno skočila. Tako, pileći file košta oko 15, a cijelo pile 7,5 KM po kilogramu.

U odnosu na lani, piletina je skuplja za oko trećinu, dok je unazad dvije godine njena cijena skočila za najmanje 50 odsto.

File je, naime, skuplji od svinjetine, s obzirom na to da se kilogram svinjskog buta u marketima prodaje po 12 KM, dok kilogram krmenadle košta oko 10 KM.

Farmeri upozoravaju da ćemo se, pored poskupljenja, veoma brzo suočiti i sa nestašicom mesa, jer EU ne želi da svoje stanovništvo ostavi bez ovog proizvoda, pa ograničava izvoz.

S druge strane, kako naglašavaju, na domaćem tržištu je sve manje stoke, a glavni razlog je prekomjerni uvoz koji je cvjetao godinama unazad.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu