Hronika

Potresno svjedočenje o užasu "Djevojčicu su tjerali da izvodi erotske predstave, bila je NA KORAK DO SAMOUBISTVA"

Na konferenciji o digitalnom nasilju u Skupštini Srbije rečeno je da je jedna djevojčica trpila zlostavljanje na internetu i da je spriječeno da ona izvrši samoubistvo.

Potresno svjedočenje o užasu "Djevojčicu su tjerali da izvodi erotske predstave, bila je NA KORAK DO SAMOUBISTVA"
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Tjerali su je da izvodi pornografske predstave. Onda su je tim snimljenim materijalom ucjenjivali i djevojčica se našla u klopci iz koje nije znala kako da izađe. Samoubistvo je na kraju vidjela kao jedino rješenje – naveli su.

Naveden je i primer djevojčice koju je na svakoj ekskurziji jedan nastavnik izdvajao iz grupe i odvodio samu na neka skrivena mjesta. Majka je zatražila pomoć policije, navedeno je, i istaknuto da je ona očekivala da MUP riješi slučaj bez njenog podnošenja prijave. Na konferenciji je poručeno da djeca moraju imati osobu od povjerenja kojoj bi priznala ako se nešto dešava i da je neophodna iskrena i svakodnevna komunikacija roditelja sa djecom.

Na sajtu Unicefa je navedeno da je nasilje na internetu svaki oblik nasilja koje nastaje upotrebom digitalnih tehnologija. Može se odvajati na društvenim mrežama, aplikacijama za razmenu poruka, gejming platformama i mobilnim telefonima. To je ponašanje koje se ponavlja i koje ima za cilj da uplaši, naljuti ili osramoti osobe koje su napadnute.

Tu su navedeni i primeri digitalnog nasilja, poput širenja neistina ili objavljivanja sramotnih fotografija nekoga na društvenim mrežama , potom slanje pretnji preko platforme za razmenu poruk, kao i lažno predstavljanje i slanje neprikladnih poruka drugima u tuđe ime, piše Blic.

Istaknuto je da se nasilje uživo i nasilje na internetu često mogu desavati uporedo.

Pročitajte još

Međutim, nasilje na internetu ostavlja digitalni zapis koji moze da posluži kao dokaz prilikom njegovog zaustavljanja.

U slučaju bilo kakvih zloupotreba, uznemiravanja ili nasilja putem interneta roditelji, djeca, ali i nastavnici mogu se obratiti Nacionalnom kontakt centru za bezbednost dece na internetu, koji je osnovalo Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija, na broj telefona 19833, koji je besplatan. Razgovori su anonimni.

Ono što iznenađuje je da profil žrtve nije onakav kako se u javnosti najčešće predstavlja. Na meti pedofila nisu prvenstveno djevojčice koje kače “provokativne” slike na društvenim mrežama.

– Nekada smo i napadače mogli da ukalupimo, da kažemo da uglavnom potiču iz određenih socijalnih slojeva, da su određenih godina i obrazovanja. Sada toga više nema. Najmlađi pedofil u akciji Armagedon imao je 22 godine, a najstariji 82 godine. Različitih su socijalnih statusa i obrazovanja – poručila je Tatjana Đurašković, glavna inspektorka u Odeljenju za suzbijanje visokotehnološkog kriminala u MUP-u.

Zabrinjava da ono što im je svima zajedničko je da pre samog napada već imaju dodirnih tačaka sa djecom.

– Oni su u kontaktu sa njima. Često sreću i njihove roditelje. Dešavalo se da budu u sportskim klubovima u kojim žrtva trenira ili u pozorištu. I ne rade oni nužno sa decom, ali rade u tom objektu gdje dijete redovno dolazi – pojasnila je Đurašković.

Zato na meti pedofila i nisu prvenstveno devojčice koje kače takve slike, već ono dete sa kojim uspeju da ostvare kontakt.

– Žrtva može biti svako dijete koje intimno komunicira sa nepoznatim osobama. Djevojčice jesu više žrtve na društvenim mrežama, a dječaci preko igrica, ali pravila nema – zaključila je inspektorka.

U zavisnosti o kojem obliku nasilja je riječ slučaj se može prijaviti i školi kad su u pitanju učenici ili nastavnici, ali direktno i policiji. Prije prijave ovim nadležnim službama, potrebno je da prikupite podatke koji ukazuju na maltretiranje.

Prikupljanje podataka podrazumeva fotografisanje ili slikanje ekrana sa ovim materijalom (screenshot) i to je dokaz u postupku.

Na sajtu Nacionalne plaforme je istaknuto da nikada ne treba odgovarati i uzvraćati na uznemiravanje, pretnje, ucene, jer se taj sadržaj može iskoristiti protiv vas.

Uvijek blokirajte nasilnika i promenite vaša privatna podešavanja.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu