Magazin

POVJERENJE I TRADICIJA Riječ amanet potiče iz arapskog jezika ima jaku simboliku i specifično značenje u srpskom jeziku

U istoriji, amanet se koristio u kontekstu različitih tradicija u vezi sa naslijeđem, zakonima, i običajima. U muslimanskoj tradiciji, amanet je označavao povjerenje koje se poklanjalo nekome, najčešće u vezi sa imovinom, novcem ili važnim zadacima.

Žena piše na papir
FOTO: FREEPIK

Ovo je bilo povezano sa idejom da neko ne može da prekrši povjerenje i da se mora poštovati volja osobe koja je nešto povjerila.

U periodu osmanske vladavine na Balkanu, kao i u kasnijim vremenima, amanet je često bio dio običaja koji se odnosio na vjernost, lojalnost, i odgovornost. Osoba koja je imala amanet bila je dužna da ispuni očekivanja i zadatke koje joj je neko poverio, bilo da je u pitanju imovina ili neka druga obaveza.

Pročitajte još

U srpskoj narodnoj književnosti i pesništvu, pojam amanet ima posebnu simboliku. U mnogim narodnim pjesmama i pričama, junaci ostavljaju amanet svojim najbližima – obično roditelji ili stariji članovi porodice daju svoje povjerenje mlađima, obavezivši ih da čuvaju tradiciju, imanje ili porodicu. Takođe, amanet se često pominje u kontekstu nečije posljednje želje ili oporuke, kao simboličnog zadatka koji treba ispuniti, piše Kurir.

Danas se riječ amanet koristi rijeđe nego nekada, i najčešće označava želju preminulog člana porodice u vezi sa nečim dragocjenim što treba da se prenese na buduće generacije.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu