Izborni zakon Republike Srpske, iako i dalje samo predmet najava i izjava, ponovo podiže prašinu.
Dodik je, podsjetimo, najavio da će, na izborima 2026. godine, ponovo u trku za predsjednika. I to po Izbornom zakonu Republike Srpske.
-Zloupotreba procesa na nivou Bosne i Hercegovine završiće tako što ćemo mi u maju krenuti u izbor nove Izborne komisije Republike Srpske i izbore, na nivou Srpske, provesti u skladu sa našim Izbornim zakonom – rekao je Dodik.

Podsjetimo da je ovaj zakon, koji predviđa da ulogu CIK BiH, u organizaciji budućih izbora u Srpskoj, preuzima Republička izborna komisija, usvojen na sjednici Narodne skupštine Republike Srpske, u aprilu prošle godine. Tri mjeseca kasnije, objavljen je u Službenom glasniku, a nekoliko dana kasnije, privremeno ga je suspendovao Ustavni sud BiH. Krajem septembra, pala je i konačna odluka – Izborni zakon Republike Srpske, proglašen je neustavnim.
U obrazloženju Odluke, Ustavni sud je naveo da ovaj zakon nije u skladu sa Ustavom Bosne i Hercegovine i Izbornim zakonom BiH “zato što se osporenim zakonom preuzimaju nadležnosti institucija BiH”.
Dodik je, odmah po donošenju ovakve odluke, jasno stavio do znanja da će se ovaj zakon primjenjivati.
Da li je došlo vrijeme da ove riječi pretoči u djela ili će najava ostati tek – najava?
Ako bi, hipotetički, CIK i Republička izborna komisija, u isto vrijeme raspisali izbore 2026. godine, kako bi to, u praksi, moglo izgledati? I da li bi moglo?
I na kraju, da li bi opozicija iz Srpske, pristala da izađe na izbore po Izbornom zakonu Republike Srpske, koji Dodik, svako malo, “izvlači iz rukava”?

Predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić, kaže da bi to narodu bio povod da Dodika, umjesto CIK predsjednik, počnu zvati RIK predsjednik. Kaže i da smo vidjeli kako je priča o Izbornom zakonu Republike Srpske završila 2024. godine.
-Vlast je progutala žabu i izašla na izbore po izbornom zakonu koji je nametnuo Kristijan Šmit. Zato je priča kako Šmit ne može da nameće zakone, a definitivno po ustavu ne može, porozna, jer ispada da kad neke zakone nameće, onda ćemo da progutamo žabu, a kad nameće neke druge, onda ćemo da se bunimo. Vlast Republike Srpske nikad nije bila dosljedna, da bismo im sada vjerovali. Vraćanje izbora u nadležnost republičkih institucija nakon 20 godina provođenja izbora od strane Centralne izborne komisije je nerealna priča. A hipotetički, kad bi se to desilo, na takve izbore ne bi imalo smisla izlaziti, jer se i ove ovakvi završe na kutijama na biračkom mjestu kad im zagusti. Vidjeli smo to 2022. godine – kategorična je Trivićeva.

Predsjednik Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović kaže da trke, koje organizuje Dodik, unaprijed riješe pitanje pobjednika.
-Zašto se nije prijavio kada je usvojio Izborni zakon prije tri godine? To je jedan populista koji je spreman da nas uništi do kraja, a da vlast brani po svaku cijenu, pa čak i po cijenu nestanka i uništenja Republike Srpske, čemu sve ovo i vodi. U njegovim predstavama mi, nikad, ni na koji način, ne učestvujemo – jasan je Vukanović.

Politička analitičarka Tanja Topić podsjeća da Dodikova najava, da će se izbori za predsjednika i NSRS održati prema Izbornom zakonu Republike Srpske, tinja već izvjesno vrijeme. Podsjeća i da je Ustavni sud taj zakon, koji je usvojila NSRS, proglasio neustavnim i da su ga međunarodni zvaničnici označili kao “direktni napad na državnu strukturu”, pa je, kako kaže, ta saga privremeno okončana.
-Međutim, sigurna sam da će je politički vrh Republike Srpske uvijek izvlačiti iz rukava kao novu prijetnju u nizu sličnih koje smo gledali proteklih mjeseci. U pogledu njegove primjene, hipotetički, nastao bi haos, sličan primjeni zakona kojima se zabranjuje rad Tužilaštva, Suda BiH i SIPA. U tom smislu se mogu očekivati dalja pravna nesigurnost i konfuzija, ali ne i provođenje izbora po Izbornom zakonu Republike Srpske – smatra Topićeva.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu