Politika

Pravda čekana 3 decenije: Najmlađa žrtva masakra kod Foče imala 2 godine

Na području Sarajeva i Goražda danas je uhapšeno šest osoba zbog monstruoznog ratnog zločina koji je počinjen na Nikoljdan 1992. godine na području sela Jošanica kod Foče.

Sipa
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

 U napadu pripadnika tzv. Armije RBiH tog kobnog dana ubijeno je 56 žrtava srpske nacionalnosti, pretežno civila, a među kojima je i bilo troje djece. Najmlađa žrtva imala je samo dvije i po godine.

– Tokom napada, izvršeno je paljenje i uništavanje kuća i imovine. Žrtve su nakon zločina pronađene i identifikovane. Osumnjičeni se terete da su, kao zapovjednici i pripadnici Višegradske brigade Armije RBiH, učestvovali u napadu na selo i počinjenju zločina nad stanovništvom – pojasnili su u Tužilaštvu BiH.

Imena uhapšenih nisu objavljena

Dodali su da je u predmetu izvršena obimna istraga tužilaštva sa više partnerskih policijskih agencija i institucija, kao i prikupljanje velikog broja dokaza o počinjenom zločinu i izvršiocima.

– Nakon kriminalističke obrade, osumnjičeni će iz SIPA biti dovedeni postupajućem tužiocu, koji će ispitati osumnjičene i nakon toga donijeti oduku o daljim aktivnostima u predmetu – rekao je portparol Tužilaštva BiH Boris Grubešić.

Iz Tužilaštva BiH nije saopšten identitet uhapšenih.

Direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, Milorad Kojić, rekao je za Srpskainfo da su zahvalni što je konačno pokrenuta ova akcija, ali ističe i da su cijeloj istrazi i oni učestvovali i sarađivali s Tužilaštvom BiH.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Iako je prošlo dosta vremena od ovog zločina opet smo zahvalni što je ovaj slučaj doveden do kraja. U utorak su uhapšeni osumnjičeni, sada očekujemo podizanje optužnice i sudski postupak koji će dovesti do presude – kaže Kojić.

On je poručio da je optužnica za ovaj monstruozni zločin trebala biti podignuta još prije 20 godina, ali da je dobro što je konačno i to urađeno.

Pročitajte još

– Iz nekog razloga ova istraga nije završena ranije. Očigledno da nekim strukturama iz Tužilaštva BIH nije bilo u cilju da riješe ovaj zločin – istakao je Kojić.

“Atlas zločina nad Srbima”

U „Atlasu zločina nad Srbima“, koji je izdao Centar za istraživanje rata, detaljno je navedeno kako je počinjen zločin nad srpskim civilima u selu Jošanica.

– Napad na Jošanicu izveden je na veliki hrišćanski praznik Nikoljdan, a većina mještana je tog dana proslavljala svoju krsnu slavu. Imajući u vidu da su napad izvršili i neki od dojučerašnjih komšija stanovnika Jošanice, evidentno je da je za napad ciljan baš ovaj datum – navodi se u „Atlasu zločina nad Srbima“.

U napadu na pomenuto selo učestvovalo je oko 600 pripadnika tzv. Armije RBiH, a u tom trenutku u Jošanici nije bilo formacija Vojske Republike Srpske.

Nakon napada srpski civili su pokušali bijeg iz sela i većina ih se uputila prema Jošaničkoj rijeci. Međutim, upravo tu je izvršena najveća egzekucija nad Srbima.

– Dovezeni u mrtvačnicu veoma su loše izgledali, jer je teško bilo prepoznati osobe koje su bile stravično unakažene. Sve su bili masakrirane; bilo je puno zaklanih, izgorjelih, odsječenih ruku, odsječene glave, razbijene lobanje. Među masakriranima bilo je i djece – navodi se u „Atlasu“.

Opseg svireposti ubica najviše se vidi iz primjera ubijanja djece Dražena i Dragane Višnjić, kao i najmlađe žrtve Danke Tanović.

– Dražen (6) i Dragana (10) su bili brat i sestra i ubijeni su iz vatrenog oružja. Dražen je pogođen u glavu, čime mu je glava gotovo u cjelosti smrskana. Najmlađa žrtva je Danka Tanović koja je imala samo dvije godine, a najstarija 88 godina – piše u „Atlasu“.

Simbol stradanja srpskog naroda

Jošanica se nikada nije u potpunosti oporavila od ovog pokolja. Selo je danas prepolovljeno po broju stanovnika, a i to su mahom sve osobe starije životne dobi. U međuvremenu, Jošanica je postala simbol stradanja srpskog naroda u Gornjem Podrinju.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu