Hronika

Pravosudni SKANDALI koji su obilježili 2024: Bježanje od zakona, otkupi kazne, sistem u kojem PRAVDA nije na prvom mjestu

Činjenica je da bez pravde nema ni države, a ako je pravosuđe trulo, onda su trule i sve druge institucije.

kombo
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/NIKOLA MORAČA/D. BOŽIĆ/RINGIER

Ono što je sigurno jeste da je BiH već odavno postala zemlja bez pravde, reda i zakona. Zemlja u kojoj su kriminalci slobodni, a građani osuđeni na život u konstantnom strahu i neizvjesnosti.

Iako bi pravosuđe trebalo biti stub svakog demokratskog društva, skandali, malverzacije i korupcija kulminirali su, nažalost, u godini koja je iza nas.

U nastavku teksta izdvojili smo nekoliko pravosudnih skandala koji su obilježili, sada već prošlu, 2024. godinu.

Milenko Tomić

Milenko Tomić, bokserski trener iz Bijeljine, optužen da je seksualno zlostavljao 14-godišnjakinju, osuđen je na 12 godina zatvora krajem marta ove godine. Tomić nije prisustvovao izricanju presude, a kada je sudija navela da je “prekršio mjere zabrane kretanja” svima u sudnici je bilo jasno šta to znači: osuđenik je pobjegao iz BiH.

Milenko Tomić
FOTO: LOZNICA INFO/YOUTUBE/SCREENSHOT

Podsjećamo, maratonsko suđenje Tomiću diglo je na noge cijelu BiH, a pogotovo aktivista koji se bore za prava žena i djece. Oni su odavno upozoravali da sudski proces traje predugo i da postoji realna opasnost da optuženi pobjegne iz BiH, čim bude pušten iz pritvora.

Situacija se usijala sredinom januara, kada je Okružno javno tužilaštvo Bijeljina saopštenjem za javnost upozorilo na opasnost od Tomićevog bjekstva. Tužioci su podsjetili da će optuženi po sili zakona biti pušten iz pritvora 1. februara, ako do tada ne bude izrečena presuda, jer niko ne može u pritvoru biti više od 2 godine, a da nije osuđen.

Desilo se upravo ono na što su svi upozoravali: suđenje nije završeno do 1. februara, Tomić je pušten na slobodu, ali su mu izrečene mjere zabrane kretanja. Izrečena mu je i zabrana napuštanja mjesta boravka. Policiji je naređeno da dva puta dnevno provjerava da li je Tomić u svom stanu. Uprkos ovim mjerama, on je pobjegao, a posljednji put je viđen u 14. marta u sudnici.

Pročitajte još

Dakle, prošlo je više od 9 mjeseci, a od Milenka Tomića ni traga, ni glasa.

Zoran Galić

Zoran Galić je bio meta policijske akcije „Kings“ u kojoj je trebalo da bude uhapšen, jer se sumnjiči za izvršenje krivičnih djela primanje dara i drugih oblika koristi i zloupotreba položaja ili ovlaštenja, u periodu dok je obavljao dužnost direktora Granične policije BiH.

Pripadnici SIPA su 9. jula uhapsili pomoćnika komandira Jedinice Granične policije Trebinje, Blagoja Milovića, državljanina BiH i Hrvatske Ivicu Bago, zbog krivičnih djela organizovani kriminal, nedopušten promet akciznih proizvoda, zloupotreba položaja ili ovlaštenja i drugih krivičnih djela.

FOTO: FENA
FOTO: FENA

Tužilaštvo je tada navelo da je nakon dobijanja informacije o akciji – Galić ilegalno napustio zemlju, i da je u Hrvatskoj.

Slučaj Zorana Galića je interesantan jer se radi o jednom od najviše pozicioniranih pripadnika agencija protiv kojeg je pokrenut postupak. Tužilaštvo BiH je 8. avgusta za njim raspisalo međunarodnu potjernicu, a u međuvremenu je razriješen dužnosti na mjestu zamjenika direktora SIPA.

Slučaj poznatog glumca izašao na vidjelo

Slučaj glumca Moamera Kasumovića, koji je osuđen pod optužbama da je bludničio nad maloljetnikom, te kaznu otkupio, umjesto da je provede u zatvoru, zgrozio je javnost u BiH i regionu.

Kasumović je osuđen zbog bludnih radnji nad 14-godišnjakom. U zatvor ga je sud poslao na godinu dana, ali se presuda do godinu dana mogla novčano otplatiti, što je Kasumović i iskoristio, te je otkupio kaznu za 36.500 KM.

moamer kasumović glumac
FOTO: FACE TV/YOUTUBE/SCREENSHOT

To mu je omogućio Krivični zakonik FBiH, gdje je bilo moguće zamijeniti zatvorsku kaznu novčanom, pa bi tako osobe koje su osuđene na jednogodišnju kaznu, dan zatvora plaćale 100 KM.

Ono što je dodatno zgrozilo javnost jeste i činjenica da se sve dogodilo 2021. godine, a na vidjelo je izašlo tek u septembru 2024.

Naime, nakon predstave Beogradskog narodnog pozorišta “Tiho, tiše”, koja je izvedena u sklopu 6. Sarajevo Festa 16. septembra, u Narodnom pozorištu Sarajevo, upriličen je razgovor o predstavi koja govori o vršnjačkom nasilju. Tokom tog razgovora iz publike je ustao mladić te šokirao sve svojom izjavom. On je, između ostalog, rekao da je bio žrtva pedofilije kada je imao 14 godina, a da je počinilac poznati glumac. Iz publike su ga pitali o kome se tačno radi, na šta je mladić odgovorio, Moameru Kasumoviću (43).

Policijski inspektor bježao od policije

Policijski inspektor iz Banjaluke, Predrag Karanović, početkom avgusta bježao je od policijske patrole, prošao nekoliko puta kroz crveno i na kraju galamio na policajca koji ga je zaustavio.

Iz MUP RS tada je saopšteno je da je PS Banjaluka Lazarevo dostavila Osnovnom sudu u Banjaluci zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka protiv Predraga Karanovića iz Banjaluke za počinjene prekršaje ometanje državnih organa, i nasilnička vožnja.

Kako su naveli, radi se o policijskom službeniku koji je suspendovan i protiv koga je upućena inicijativa za pokretanje disciplinskog postupka.

Štrajk advokata i sin savjetnika policije

U Banjaluci krajem septembra u akciji kodnog naziva “Nišan 3” uhapšen je Marko Simić, sin savjetnika direktora policije RS Dragana Simića, sa 5 kilograma marihuane.

Simić je pokušao izbjeći hapšenje, te je “bmw” prošao kroz dvorište porodične kuće u Kuljanima, ali je zaustavljen na obližnjoj livadi. Policija je tokom pretresa vozila pronašla i oduzela pet kilograma marihuane, četiri mobilna telefona, te 4.200 evra.

privodjenja marka simića sina savjetnika direktora policije privodjenja
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Međutim, Simiću nije određen pritvor, već samo mjere zabrane.

Naime, advokati u Srpskoj su stupili u štrajk koji je trajao od 1. avgusta do 1. novembra, gdje su tražili od Ministarstva pravde RS da im isplate zaostala dugovanja i povećaju naknade. Advokatska komora RS je odmah zaprijetila advokatima da će biti kažnjeni ukoliko se prihvate odbrane po službenoj dužnosti, dok su sudovi u Srpskoj istovremeno zamoljeni da ne angažuju advokate po službenoj dužnosti.

Simić je tako prihvatio ono što mu je pravosudni sistem u Srpskoj u tom trenutku ponudio, a to je da zatraži advokata po službenoj dužnosti i tako izbjegne eventualni odlazak u pritvorsku jedinicu KPZ Banjaluka.

Simić je tako odustao od svog izabranog branioca koji ga je zastupao tokom saslušanja u Okružnom javnom tužilaštvu u Banjaluci i zatražio od Osnovnog suda Banjaluka da mu na ročištu za razmatranje prijedloga o određivanju pritvora imenuje advokata po službenoj dužnosti. Sud je morao prihvatiti zahtjev osumnjičenog i kao advokata po službenoj dužnosti imenovao Branislava Cvijanovića. Advokat Cvijanović se, sa druge strane, nije želio izlagati potencijalnim drakonskim kaznama koje su zaprijećene advokatima koji prihvate odbranu po službenoj dužnosti u Republici Srpskoj i tako je saga o pritvoru završena, a Simić je pušten uz mjere zabrane.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu