
JADRAN VAPI ZA SEZONCIMA Pogledajte koje uslove poslodavci iz Crne Gore i Hrvatske nude radnicima iz BiH, plate idu i do 2500 evra
Edin Salispahić iz Sarajeva uskoro ide u Hrvatsku na sezonski rad, i to prvi put.
Edin Salispahić iz Sarajeva uskoro ide u Hrvatsku na sezonski rad, i to prvi put.
Lov na sezonske radnike privodi se kraju – mame ih smještajem, hranom, visokim platama, ali i benefitima po završetku sezone. Dok su brojni radnici iz Trebinja spremni za rad na Jadranu, sve ih više bira Dubrovnik, koji izdašnim ponudama i visokim platama privlači radnu snagu iz cijelog regiona.
Lov na sezonske radnike je pri kraju, mami se obezbijeđenim smještajem, hranom i velikim platama, ali i benefitima po završetku sezone na Jadranu.
Približava se ljetna sezona, a manjak radne snage sve je veći problem na Jadranu.
Veće zarade definitivno su ono zbog čega radnici u ugostiteljstvu iz BiH odlaze da odrade sezonu u Hrvatskoj ili Crnoj Gori. Ali, nije to jedini razlog. Neki od njih sa nama su podijelili svoja iskustva.
Hoće li se i ovdje dogoditi da nas u kafićima ili restoranima uslužuju radnici koji ne znaju dobro naš jezik? Hoćemo li kafu, limunadu ili porciju ćevapa tražiti na engleskom jeziku?
Dolaze iz raznih dijelova svijeta i kod nas danas dostavljaju hranu, peru prozore, prave kifle. Strani radnici su nekada uglavnom bili angažovani na građevini, ali proširio se dijapazon poslova koje rade.
Vlada Republike Hrvatske na sjednici Sabora koja je održana u četvrtak, predložila je konačni prijedlog izmjena Zakona o strancima, koji reguliše i rad stranih radnika. Premijer Andrej Plenković naveo je kako imaju 113.000 radnika iz trećih država od kojih je najviše iz Bosne i Hercegovine.
Srbija na UEFA listi nacionalnih koeficijenata nije uspjela da zaradi bodove.
U Hrvatskoj je zbog nedostatka radne snage sve više stranih radnika, i to ne samo tokom sezone. U zadarskoj "Čistoći" već godinu dana otvoren je konkurs za nove radnike, ali nema interesovanja.
Opšte je poznato da ovdašnji radnici 'svoju sreću' preko ljeta traže na sezonskim poslovima, a možda omiljena destinacija za tako nešto je Hrvatska.
Postoji li loša reklama? Marketinški stručnjaci bi rekli da ne, sve dok neko priča o vama, dobro je. S time se možda ne bi složili turistički radnici koje je loša reklama posljednje dvije godine koštala gostiju, posebno onih iz bogatijih zemalja.
Velika većina građana BiH podržava pristupanje Evropskoj uniji, pokazuju istraživanja, a najviše ispitanika ulazak u EU vidi kao šansu za lakše zapošljavanje na Zapadu. Manje se zna da bi približavanje EU značilo i bolju zaštitu radničkih prava unutar Bosne i Hercegovine.
Posao kuvara, ali i drugih poslova u ugostiteljskoj industriji, ove sezone na jadranskom primorju među najplaćenijim sezonskim poslovima.
Područje od Tučepa do Drvenika nema električnu energiju, jer je isključen 35-kilovoltni dalekovod zbog gašenja požara i kanadera, saopšteno je iz Hrvatske elektroprivrede (HEP).
Nedostatak radne snage u ugostiteljstvu svake godine je sve izraženiji, a poseban izazov je u ljetnim periodima. Pojedini sreću traže na pomorskim destinacijama, mnogi su na evidencijama za zapošljavanje, ali poslodavcima nedostupni.
Bolja zarada i uslovi rada razlozi su zašto svake godine sve više ljudi iz BiH odlazi da "odradi sezonu" u Hrvatskoj. Posebno se to osjeti tokom ljetnih mjeseci.
Zbog nedostatka radne snage na domaćem tržištu, pogotovo u vrijeme ljetne sezone, u Hrvatskoj je sve veći broj stranih radnika. Ove godine najbrojniji su oni iz Bosne i Hercegovine i Nepala.
Ugostitelji iz Srpske u ljetnjim mjesecima imaju izražen problem sa manjkom konobara, jer veliki dio ovih radnika odlazi na privremeni rad u Hrvatsku i Crnu Goru, pa su tako prinuđeni da, nudeći veću platu, "kradu" jedni drugima radnike.
Ljetnja sezona uveliko je počela, a sa njom i vrijeme sezonskih poslova. Konobari, kuvari i šankeri trenutno su najtraženiji radnici na jugu Srpske. Odlazak radnika u Hrvatsku i Crnu Goru, svake godine stvara probleme trebinjskim ugostiteljima.