
Voća i povrća na banjalučkoj Tržnici u izobilju: Jabuke i jagode NAJTRAŽENIJE, a bijeli luk i badem među skupljima
Banjalučka Tržnica nudi bogat izbor svježeg voća i povrća, a cijene su uglavnom stabilne, uz blagi rast kod pojedinih proizvoda.
Banjalučka Tržnica nudi bogat izbor svježeg voća i povrća, a cijene su uglavnom stabilne, uz blagi rast kod pojedinih proizvoda.
Dok građani Banjaluke s nestrpljenjem iščekuju ljetne plodove na trpezama, cijene na pijacama i u marketima ove godine ne ostavljaju mnogo prostora za optimizam. Umjesto simboličnog uživanja u jagodama i trešnjama, voće je za mnoge postalo luksuzna roba.
Cijene pojedinih vrsta voća na pijacama i u marketima u BiH potpuno su izmakle kontroli.
Cijene voća i povrća ove godine bilježe rekordne iznose, tako da potrošači ovu robu, uglavnom, samo mogu da gledaju ili da kupuju manje količine, čisto da ih želja mine.
Meso, sarma, kolači, piće su neizostavni na slavskoj trpezi. Sve to dosta je skuplje u odnosu na prethodnu godinu, pa je za pripremu slave potrebno izdvojiti između 1.000 i 2.000 maraka, u zavisnosti od broja gostiju. Samo kilogram prasetine košta blizu 10 maraka.
Da zbog neimaštine i visokih cijena pretpraznično vrijeme u Banjaluci nije što je nekad bilo, već je poznata stvar. Ipak, i najveće pesimiste je razočarala pustoš na velikoj, ili kako je Banjalučani zovu stočnoj pijaci u naselju Lazarevo.
Cijene očekivano visoke, a razlog bizaran. Kao po nekom nepisanom pravilu, kako se približavaju veliki praznici, tako i cijene namirnica vrtoglavo rastu, a građani nemoćno sliježu ramenima i pitaju se ima li kraja i da li iko može da zaustavi ovaj harač.
Sve je poskupjelo, cijene lete u nebo, potrošači se hvataju za glavu. Ni postiti nije lako, ne samo zbog iskušenja, nego i zato što su mnoge namirnice koje se jedu tokom posta poskupjele.
Da je hrana iz dana u dan sve skuplja i da su građani kivni na trgovce, ali i na političare, koji ništa ne čine da ih zaštite od inflatorne pljačke, već je poznata stvar. Ipak, u toj priči ima i nepravedno optuženih.
Domaća, zlatnožuta, bijela, velika, mala, pačija, guščija... Jaja u svim mogućim varijantama su hit na banjalučkoj tržnici, ali jedna vrsta je potukla sve rekorde i po veličini, a pogotovo po cijeni.
Veliki broj Banjalučana rezervišu jutro za posjetu Tržnici, kako bi nabavili svježe voće i povrće za svoje domaćinstvo.
Brojni Banjalučani jutro su rezervišu za posjetu Tržnici, kako bi nabavili svježe voće i povrće za svoje domaćinstvo.
Sezona pravljenja zimnice u punom je jeku, a najveća potražnja, kao i svake godine, vlada za kupusom.
Za sarmu ili salatu, kupus je neizbježan na trpezi tokom zime. Cijene ovog povrća su danas veće nego lani. Već po pravilu, najskuplje ga plaćaju u Banjaluci, bilo po kilogramu ili po vreći. Jer, u Banjaluci je mnogo toga skuplje nego u drugim mjestima.
Cijene povrća na banjalučkoj “Tržnici” znatno su veće u odnosu na prije mjesec dana, a neki proizvodi, poput paradajza, skuplji su za čak više od 100 odsto.
Početak septembra u našim krajevima označava i početak pravljenja zimnice, a ova tradicija nije izostala ni u najvećem gradu Srpske.
Objavljujemo još jednu tradicionalnu listu najuticajnih pojedinaca u Republici Srpskoj. Srpskainfo i „EuroBlic“ su se zaustavili na broju 50, ali je jasno da to nije i konačan spisak onih koji vedre i oblače našim životima.
Građani Srpske, kada već biraju neku dalju destinaciju umjesto Jadrana, uglavnom se odluče za Tursku, Tunis, Egipat, Grčku, a u igri je i još nekoliko egzotičnih mjesta. Izbor destinacija je veliki, kapaciteti su unaprijed popunjeni, a cijena odmora košta bar 1.300 KM po osobi.
Gužve ispred tezgi gdje se nalaze jagode i trešnje, otkrivaju da je cijena pristupačnija u odnosu na prošlu godinu. Trešnje su povoljnije za skoro 7 KM, što je obradovalo Banjalučane.
Na Veliki petak banjalučka Tržnica radi punom parom, a građani sa punim kesama pripremaju se za Vaskrs.