
(FOTO) Noćna mora za potrošače: Ovih 5 proizvoda je NAJSKUPLJE NA PIJACAMA, među njima i jedno VOĆE OD 16 KM
Zelene pijace su već odavno postale skupo mjesto kupovine, pa građani ne pazare na njima kao nekad.
Zelene pijace su već odavno postale skupo mjesto kupovine, pa građani ne pazare na njima kao nekad.
Rekordne cijene dostižu domaće jagode i trešanje na početku ovogodišnje sezone. No, uprkos tome, proizvođači neće zaraditi.
Dok cijene sezonskog voća širom Srpske divljaju, jedan domaćin iz okoline Bijeljine oduševio je mnoge svojim nesvakidašnjim gestom.
Cijene pojedinih vrsta voća na pijacama i u marketima u BiH potpuno su izmakle kontroli.
Među robama o čijim se cijenama u poslednje vrijeme najviše polemiše, svakako su i jagode i trešnje koje koštaju kao nikad do sada.
Cijene voća i povrća ove godine bilježe rekordne iznose, tako da potrošači ovu robu, uglavnom, samo mogu da gledaju ili da kupuju manje količine, čisto da ih želja mine.
Berba jagoda, prvog sezonskog voća u Republici Srpskoj, za desetak dana biće u punom jeku, a zbog deficita i velike potražnje na tržištu proizvođači se nadaju visokoj otkupnoj cijeni, minimalno pet, šest maraka po kilogramu što će im uz dobre prinose osigurati i dobru zaradu.
Svake godine početkom maja, Vrgorac je domaćin Dana jagoda, poljoprivrednog i kulturnog festivala kojim se slavi berba jagoda, a počinje u aprilu.
Voće i povrće u Srpskoj bilježe rekordne cijene, zbog čega mnogi potrošači u širokom luku zaobilaze pijačne tezge na kojima se ova roba prodaje.
Svi govore, a i znamo da su povrće i voće osnovne namirnice koje trebamo uvrstiti u ishranu da bismo bili zdravi i vitalni. Ali, sudeći po cijenama, zdravlje si mogu priuštiti odabrani.
Znamo da izvozimo dobre proizvode, ali je pitanje kakve uvozimo. Inspektori imaju pune ruke posla, a domaći proizvođači kažu da jedemo tuđi otpad.
Sve je teže preživjeti mjesec u Bosni i Hercegovini. Rast cijena osnovnih životnih namirnica i drugih troškova života kontinuirano raste. Sindikalna potrošačka korpa u Federaciji BiH iznosi blizu 3.000 KM, dok je prosječna plata oko 1.300 KM.
Cijene voća i povrća su eksplodirale, pa tako usred sunčanog Mostara kilogram prvih malina i borovnica košta čak 24 KM, a jagode i trešnje, koje se na pijacama prodaju po cijeni od 9 i 10 KM, skuplje su nego na početku sezone.
Da velike količine hrane BiH uvozi, iako ima poljoprivredne resurse da ih sama proizvodi, poznato je odavno. Podsjećanja radi, U BiH je oko 2,57 miliona hektara poljoprivrednog zemljišta, od čega je obradivog u FBiH oko 700 hiljada hektara, a u RS oko milion hektara.
Ove godine prve jagode su na našem tržištu imale cijenu od oko 500 dinara za kilogram, međutim sa pristizanjem sve većih količina cijena je polako padala. Takođe, česte padavine u vrijeme berbe značajno su uticale na kvalitet jagode na otvorenom što je dovelo do toga da se veće količine ovih plodova prerade.
Boje i mirisi svježeg sezonskog voća i povrća ljude mame da ih kupe, ali puno je onih koji to ne mogu.
Na mnogim tezgama, na tržnicama u Republici Srpskoj, u marketima, voće i povrće iz uvoza, nudi se kao domaće. Uvozno, a domaće, tako glasi apsurdna konstatacija mnogih trgovaca, u namjeri da lakše prodaju.
Cijene voća i povrća na tržnicama i u marketima u Republici Srpskoj su veoma visoke, čak tri puta veće nego prošle godine. Diktiraju ih uvozni troškovi i loša sezona za domaće proizvođače.
Na tezgama zelene pijace u Podgorici stigle su trešnje. Prodavci kilogram ovog voća prodaju za 30 evra. Kruške su nuđene po 3,50 evra, dok kilogram jabuka prodaju za 1,50 evra.
Započnete li dan sa zobenim pahuljicama, voćem i jogurtom te ugasite žeđ zelenim čajem ili sokom od narandže pa nastavite s brokulom i mrkvom, učinićete ogromnu uslugu svome zdravlju.