
Cijena TREŠANJA I DO 30 EVRA po kilogramu: Kupci u Hrvatskoj "vagaju" između voća i mesa
Na splitskoj pijaci, među šarenim tezgama, prodavačica Janja objašnjava koliko truda ulaže u ovo crveno voće.
Na splitskoj pijaci, među šarenim tezgama, prodavačica Janja objašnjava koliko truda ulaže u ovo crveno voće.
Cijene voća i povrća ove godine bilježe rekordne iznose, tako da potrošači ovu robu, uglavnom, samo mogu da gledaju ili da kupuju manje količine, čisto da ih želja mine.
Na Dolcu, najpoznatijoj i najvećoj pijaci u Zagrebu, pojavile su se prve trešnje po cijeni od 35 evra za kilogram, što je ostavilo bez teksta kupce na ovoj tržnici, ne samo Zagrepčane, već i strance.
Od početka pandemije koronavirusa kupovna moć stanovnika BiH na udaru je enormnih poskupljenja.
Srpska pravoslavna crkva i njeni vjernici sutra obilježavaju Svetog sveštenomučenika Klimenta, episkopa rimskog. Rođen je u Rimu kao pripadnik carskog roda i savremenik svetih apostola. Otac je krenuo da ih traži, pa se i on izgubio.
Pred narodnim poslanicima sljedeće sedmice naći će se Prijedlog rebalansa Budžeta Republike Srpske za 2024. godinu, po hitnom postupku, kojim je planirano uvećanje od 75 miliona KM u odnosu na Budžet za 2024. godinu.
Voće je odličan izvor energije, hranljivih materija, vode, vitamina, vlakana i antioksidanata. Ipak, bitno je da znate koje je voće s najviše i najmanje šećera ukoliko imate neke zdravstvene probleme.
Cijene hrane značajno su porasle. Dok kupci na pijacama paze na svaki gram, velika poskupljenja potvrđuju i podaci Ministarstva poljoprivrede Hrvatske.
Duga ljetna suša i veliki uvoz voća i povrća tokom ove godine u Bosnu i Hercegovinu povećaće cijene ovih proizvoda u narednom periodu.
Sve je teže preživjeti mjesec u Bosni i Hercegovini. Rast cijena osnovnih životnih namirnica i drugih troškova života kontinuirano raste. Sindikalna potrošačka korpa u Federaciji BiH iznosi blizu 3.000 KM, dok je prosječna plata oko 1.300 KM.
Cijene kilograma voća, prvenstveno borovnica, malina i trešanja, ove godine otišle su u nebo, pa su tako dostigle cijenu kilograma mesa u mesnicama širom Bosne i Hercegovine.
Cijene voća i povrća su eksplodirale, pa tako usred sunčanog Mostara kilogram prvih malina i borovnica košta čak 24 KM, a jagode i trešnje, koje se na pijacama prodaju po cijeni od 9 i 10 KM, skuplje su nego na početku sezone.
Hrana je izuzetno skupa i svaki put me iznenadi da se neke namirnice mogu naći po jeftinijim cijenama u Njemačkoj, iako su tamo plate mnogo veće. Ovdje me iznenadila cijena trešanja od 8 KM ili oko 4 evra, jer im je sada sezona i lokalni su proizvod ovog regiona.
Počela je sezona trešanja i mnogi im, bez obzira na cijenu, ne mogu odoljeti. Trešnje su dobre jer su pune antioksidansa i drugih važnih nutrijenata, ali ipak je važno pripaziti na to koliko ćemo ih pojesti.
U srcu Banjaluke danas ste mogli sresti čovjeka koji na jedinstven način prodaje svježe trešnje, a njegova posebnost leži u prodaji iz tačaka posebno prilagođenih za tu svrhu.
Gužve ispred tezgi gdje se nalaze jagode i trešnje, otkrivaju da je cijena pristupačnija u odnosu na prošlu godinu. Trešnje su povoljnije za skoro 7 KM, što je obradovalo Banjalučane.
Riješila sam, odoh u voćnjak, da živim od zemlje, što dalje od gradske gužve. Ništa mi ne pada teško i sebe stvarno u budućnosti vidim kao uspješnu ženu na selu – ovako je za sebe rekla Miljana Jocić iz sela Mužinac, kod Sokobanje.
Nakon uvoznih, na prodajne police pristigle su i rane sorte domaćeg voća i povrća.
U oglasu koji je osvanuo na internetu navodi se da se stan od 27m2 prodaje za 64.000 evra (125.000 maraka).
Rod pojedinog voća, poput jabuka, šljiva i trešanja, u Republici Srpskoj ove godine bi mogao biti mnogo manji od planiranog zbog visokih temperatura u aprilu te kasnih proljećnih mrazeva, što će, očekuju proizvođači, dovesti do visokih cijena , ali i većeg uvoza.