
(FOTO) "Skuplje od vreće brašna" Evo na koliko je otišlo POLA KILOGRAMA KAFE i šta na to kažu potrošači
Prosječna cijena kilograma mljevene kafe u BiH iznosi 25,5 KM.
Prosječna cijena kilograma mljevene kafe u BiH iznosi 25,5 KM.
Meso, sarma, kolači, piće su neizostavni na slavskoj trpezi. Sve to dosta je skuplje u odnosu na prethodnu godinu, pa je za pripremu slave potrebno izdvojiti između 1.000 i 2.000 maraka, u zavisnosti od broja gostiju. Samo kilogram prasetine košta blizu 10 maraka.
Potrošači se prilično često susreću sa situacijama u kojima proizvode u marketima biraju po jednoj cijeni, dok ih druga, obavezno viša, dočeka na kasi.
Građani Srpske i BiH konstantno su na udaru poskupljenja kako osnovnih životnih namirnica, tako i ostalih roba i usluga koje moraju da kupuju i koriste.
Jedna prosječna porodica u Republici Srpskoj danas za potrošačku korpu treba da izdvoji 550 maraka više u odnosu na njenu vrijednost 2000. godine, u vrijeme prije izbijanja pandemije.
Osvježenje u vrelim ljetnim danima mnogi potraže u sočnim kriškama lubenice, a kilogram ove ljetne poslastice na uličnim štandovima ide i do 1,8 KM, dok su u marketima skoro duplo jeftinije.
Građanima nije nepoznanica da se cijene u našoj zemlji i recimo u Njemačkoj dosta razlikuju.
Za novogodišnje i božićne praznike cijena kilograma žive vage prasića u Srpskoj išla je i do nevjerovatnih 10 KM, što je ubjedljivi rekord kada je riječ o koštanju prasadi u ovo doba godine.
Uzbudljivi safari, beskrajne savane po kojima trče lavovi i žirafe, živopisni Masai ratnici, tirkizno plavi Indijski okean i lukzuzni hoteli i rizorti. Tako izgleda Kenija, biser istočne Afrike, u turističkim prospektima. Ali, stvarni život za veliku većinu Kenijaca je žestoka borba za goli opstanak.
Na pojedinim gradskim grobljima u Srpskoj od nove godine važi skuplji cjenovnik, a mnoga preduzeća koja još nisu dizala cijene uskoro će tražiti saglasnost lokalne skupštine za to.
Predstojeći praznici i slave koje dolaze poslije posta, građane Srpske koji odluče da ih proslave sa porodicom, prijateljima i komšijama za slavskom trpezom, kudikamo će više koštati nego prošle godine.
Hrana je sve skuplja širom svijeta, a cijene pojedinih životnih namirnica u zemljama EU i duplo su veće nego prije gasne krize.
Unazad godinu dana cijene hrane u Srpskoj drastično su otišle gore, neke namirnice poskupjele su i za duplo, dok i dalje nema naznake da bi moglo da dođe do stabilizacije situacije u trgovinama.
Poslije više od mjesec dana, koliko traje tromjesečna primjena Odluke o zabrani izvoza šumskih sortimenata, ogrevnog drveta i proizvoda od drveta iz BiH, cijene ovih proizvoda u većem dijelu Republike Srpske minimalno su smanjene, a efekti sasvim skromni.
Zbog drastičnog poskupljenja prasadi, osnovnih životnih, ali i ostalih namirnica čiju kupovinu nijedno domaćinstvo ne može da izbjegne, građani Srpske koji slave Đurđevdan i Markovdan već su se našli na velikim mukama.
Domaćinstva u Srpskoj uveliko se pripremaju za Vaskrs, a s obzirom na enormna poskupljenja osnovnih životnih namirnica, građani će, kako bi trpeza za najveći hrišćanski praznik bila bogata, morati izdvojiti čak duplo više novca nego lani.
Kilogram sitnih kolača prošle godine koštao je najmanje 14 KM, a najviše 18 KM. Poskupljenja nisu zaobišla ni ove slatke užitke pa će tako građani Srpske za predstojeće praznike i slave kilogram plaćati 19 KM, a ko se odluči za posne kolače moraće da izdvoji marku više, odnosno 20 KM.
Na tržište BiH u 2021. godini uvezeno je mlijeka i mliječnih proizvoda u vrijednosti od skoro 175 miliona KM, što je za čak 81 milion više nego što su domaći mljekari plasirali u inostranstvo.
Iako su mljekari u Srpskoj za deset mjeseci ove godine u odnosu na isti period lani povećali proizvodnju maslaca i kravljeg sira, proizvođači ističu da je taj rast zanemarljiv, te da se mora više poraditi na finalizaciji kako bi domaći proizvođači bili konkurentniji.
Za 80.000 KM u Banjaluci danas ne možete kupiti ni garsonjeru. Za 90.000 KM može se naći stan od tridesetak kvadrata koji, pri tome, još nije ni završen. Za kvadraturu koja prelazi 40 kvadrata potrebno je najmanje 100.000 maraka. Toliko novca za isto toliko kvadrata potrebno je i za stan u Beogradu.