
Ko je ovo radio na Đurđevdan, danas NEKA TO ISPRAVI: Pravoslavna crkva danas proslavlja Markovdan
Srpska pravoslavna crkva i njeni vjernici slave Markovdan, dan posvećen apostolu Marku.
Srpska pravoslavna crkva i njeni vjernici slave Markovdan, dan posvećen apostolu Marku.
Prema srpskom narodnom vjerovanju, postoje određeni dani i situacije kada nije preporučljivo pozajmljivati novac drugima, jer se vjeruje da tada davanje pozajmice može donijeti nesreću i gubitak finansijskog blagostanja.
Krsna slava mnogih pravoslavnih Srba, Đurđevdan, proslavlja se šestog maja, odnosno 23. aprila po starom kalendaru i mnogi običaji vezani su za ovaj praznik.
Prvi petak poslije Vaskrsa u narodu se zove još i Istočni petak, Svijetli petak, Blagi petak ili Bijeli petak, jer "pada" tokom Svijetle sedmice u danima pošto je Isus Hristos pobedio smrt.
Prvi četvrtak poslije Vaskrsa u narodu je poznat kao Zeleni četvrtak. Kao i tokom cijele Svijetle sedmice, koja traje od drugog dana Vaskrsa pa sve do nedjelje, i za Zeleni četvrtak vezani su mnogi narodni običaji i vjerovanja koja su opstala do današnjih dana.
U srpskom narodnom kalendaru, prva srijeda nakon Vaskrsa ima posebno, gotovo magijsko značenje.
Na Veliki petak, najtužniji dan za sve hrišćane, ne pjeva se, ne veseli, ne čuju se crkvena zvona, strogo se posti. Ali, mnogi su ovaj dan izabrali da obave kupovinu prije Vaskrsa, popiju kafu ili uplate tiket.
Vaskrs je najveći hrišćanski praznik, a uz njega se, osim vjerskih običaja, vezuju i brojna narodna vjerovanja.
Hrišćani danas obilježavaju Veliki petak, najtužniji dan u godini. Na današnji dan Isus Hrist je osuđen i razapet na krst koji je nosio na svojim leđima Stradalnim putem kroz Jerusalim do brda Golgota, gdje je izdahnuo.
Pravoslavni hrišćani danas obilježavaju Veliki četvrtak, dan kada je ustanovljena Sveta tajna pričešća.
Bilo da ga zovemo Uskrs ili Vaskrs, ovaj praznik predstavlja praznik nad praznicima, jer slavi stradanje i vaskrsenje Spasitelja, Isusa Hrista.
Naš narod od davnina vjeruje da dani u nedjelji nisu isti. Ima srećnih i nesrećnih, „dobrih“ i „loših“, onih kada treba izbjegavati određene poslove i onih kada ne valja podići ništa „teže od kašike“. Zašto bi se inače i govorilo „crni petak“, „čestita nedjelja“, „luda srijeda“…
Pravoslavni vjernici danas proslavljaju svečani ulazak Isusa Hrista u Jerusalim- praznik Cvijeti koji je jedan od najradosnijih među pravoslavcima.
U srpskom narodu postoji mnoštvo vjerovanja koja su čvrsto ukorijenjena. Neka od njih tiču se poklanjanja, a posebno za vrijeme praznika. Naime, prema starim vjerovanjima, određene predmete ne valja poklanjati jer se smatra da to donosi bijedu i nesreću.
Pravoslavni vjernici danas proslavljaju svečani ulazak Isusa Hrista u Jerusalim- praznik Cvijeti koji je jedan od najradosnijih među pravoslavcima.
Stari vjeruju da svaka biljka ima svoje značenje, a često su im pripisivali i magijska moći.
Srpska pravoslavna crkva i vjernici sutra proslavljaju svetog mučenika Hrisanta i Dariju i druge.
Pravoslavna crkva i njeni vjernici sutra obilježavaju dan posvećen svetom Kirilu Jerusalimskom.
Srpska pravoslavna crkva Svetog Aleksija Rimskog slavi 17. marta po crkvenom, odnosno 30. marta po gregorijanskom kalendaru.
Vjernici kažu da "Čovjek Božiji" brine o svim ubogim i nesrećnim ljudima i da sutra nije dobro otjerati prosjaka sa vrata ili mu odbiti milostinju.