
(FOTO) „Jadan je ovo život“ Poskupljenja hrane ne prestaju, potrošači više ne kriju kako KRPE KRAJ S KRAJEM
Poskupljenjima u Srpskoj, posebno onih osnovnih životnih namirnica, nema kraja…
Poskupljenjima u Srpskoj, posebno onih osnovnih životnih namirnica, nema kraja…
Rađanje u Republici Srpskoj je, ako je suditi po izjavama naših vlasti, patriotska dužnost, koja je urušena, ni zbog čega drugog, nego zbog komoditeta.
Prosječna cijena kilograma mljevene kafe u BiH iznosi 25,5 KM.
Kako je prošao Đurđevdan, tako je krenula i da pada cijena žive vage prasića u Srpskoj.
Na splitskoj pijaci, među šarenim tezgama, prodavačica Janja objašnjava koliko truda ulaže u ovo crveno voće.
Kako su i najavili uzgajivači, prasići su u Srpskoj bili najskuplji pred Đurđevdan, s obzirom na to da je u ovom periodu vladala velika potražnja za ovom robom.
Meso, sarma, kolači, piće su neizostavni na slavskoj trpezi. Sve to dosta je skuplje u odnosu na prethodnu godinu, pa je za pripremu slave potrebno izdvojiti između 1.000 i 2.000 maraka, u zavisnosti od broja gostiju. Samo kilogram prasetine košta blizu 10 maraka.
Ukoliko vremenski uslovi dozvole, ljetna sezona na “Akvani” počeće 1. juna, s tim da su ove godine korigovane cijene, pa će tako dnevna ulaznica biti skuplja za jednu KM, te će radnim danom koštati osam, a vikendom 10 KM.
Nismo još zakoračili u ljeto, a mnogi već sada razmišljaju o grijanju za narednu zimu. Cijene su, za sada, iste kao prošle godine, ali prodavci kažu da se treba požuriti, jer će poskupljenja vrlo vjerovatno biti.
Porodice koje su pred opremanjem kuće ili stana, suočavaju se sa rekordnim cijenama namještaja i bijele tehnike.
Cijene u marketima i tržnicama ne miruju, tako da građani, svako malo, iz kupovina za isto para kući donose sve praznije cegere.
Evropski i američki berzanski indeksi su danas uglavnom u porastu, nafta je poskupjela, dok je cijena zlata pala nakon što je Kina saopštila da razmatra suspenziju carina na određenu američku robu, što je smanjilo napetost na tržištu.
Zbog čestih poskupljenja, te skromnih primanja, mnogi građani nemaju izbora nego da se odriču i hrane koja je nekad bila dostupna velikoj većini.
Pošte Srpske od 1. maja ove godine primjenjivaće novi cjenovnik za svoje usluge koje će u prosjeku biti skuplje za oko 10 odsto.
Njemački potrošači su u martu morali platiti 16,7 odsto više za čokoladu nego u istom mjesecu prošle godine, izvijestio je Njemački zavod za statistiku.
Zbog nedovoljne proizvodnje, ali i zbog većih cijena sirovina i električne energije, cijena peleta u posljednjih nekoliko dana u Srpskoj je u porastu, ističu naši sagovornici i dodaju da se i u narednim mjesecima očekuje tendencija rasta cijene ovog energenta.
Djeca u Njemačkoj će i ovog Uskrsa tragati za skrivenim gnijezdima ispunjenim tradicionalnim slatkišima – čokoladom i šarenim jajima. Međutim, to uskrsno blago ove godine košta znatno više nego ranije, saopštili su statističari u utorak.
Sve je poskupjelo, cijene lete u nebo, potrošači se hvataju za glavu. Ni postiti nije lako, ne samo zbog iskušenja, nego i zato što su mnoge namirnice koje se jedu tokom posta poskupjele.
Potrošači se prilično često susreću sa situacijama u kojima proizvode u marketima biraju po jednoj cijeni, dok ih druga, obavezno viša, dočeka na kasi.
Pred nama je najradosniji hrišćanski praznik, onda ide Prvi maj, pa slave koje svetkuje i kojima se raduje veliki broj građana...