
Od Ubavke do Rebeke: Žena iz Sarajeva postala jedna od najbogatijih Srpkinja u dijaspori
Ubavka Mitić, širom svijeta poznata kao Rebeka MekDonald, jedna je od najuspješnijih i najbogatijih Srpkinja u dijaspori.
Ubavka Mitić, širom svijeta poznata kao Rebeka MekDonald, jedna je od najuspješnijih i najbogatijih Srpkinja u dijaspori.
Uvođenje 4 različite najniže plate, u zavisnosti od stručne spreme, već je donijelo pozitivne rezultate, ali to nije dovoljno, jer radnici i dalje teško žive, poručila je Ranka Mišić, predsjednica Saveza Sindikata Republike Srpske.
Sindikalna potrošačka korpa za mart ove godine iznosi 2.700 maraka, dok je prosječna neto plata isplaćena u ovom mjesecu bila 1.476 KM.
Ovogodišnji uskršnji praznici ponovo će otkriti stvarnost hrvatske prehrambene industrije, većina hrane koja će se naći na prazničnom stolu dolazi iz drugih zemalja.
Prosječna porodica u BiH poslije svakog odlaska u sedmičnu nabavku hrane ostane u šoku. Neshvatljivo je kako je hrana toliko skupa imajući u vidu standard i mjesečna primanja radnika.
Sve je dobro, samo što mi ne znamo da jeste.
Prosječna plata u posljednjih pet godina porasla je sa 957 na 1.475 KM, što predstavlja rast od 518 KM, odnosno 54 odsto, i on, kako stvari stoje, nije produkt dobre volje poslodavaca da motivišu i zadrže svoje radnike, već prije svega rezultat korekcija minimalca, koji je u istom periodu povećan sa 520, koliko je iznosio početkom 2020, na 900, odnosno 1.300 maraka 2025. godine.
Sindikalna potrošačka korpa u Srpskoj za januar ove godine iznosila je 2.682 KM.
Zbog poskupljenja hrane, a s obzirom na aktuelna primanja, mnogi građani nemaju izbora nego da smanjuju potrošnju, čak i onih osnovnih životnih namirnica.
U Bosni i Hercegovini nastavljen je treći krug bojkota trgovina zbog enormnog poskupljenja osnovnih životnih namirnica.
Sindikalna potrošačka korpa u Federaciji BiH (FBiH) za januar iznosi 3.150 KM, izračunao je Savez samostalnih sindikata.
Na sastanku federalnog ministra trgovine Amira Hasičevića sa predstavnicima Udruženja poslodavaca iz sektora trgovine, domaćih proizvođača i predstavnika prerađivačke industrije, te udruženja potrošača i Sindikata trgovačkih radnika dogovoren je nastavak projekta sniženih i zaključanih cijena osnovnih prehrambenih i higijenskih proizvoda, s ciljem ublažavanja pritiska na životni standard potrošača.
Ustvrditi da su osnovne životne namirnice u Srbiji preskupe, nije nikakvo epohalno otkriće niti novina. Iako je životni standard nesporno porastao, ipak samo viša i viša srednja klasa, a njihovih pripadnika nema baš puno, može sebi dozvoliti luksuz lagodne i opuštene kupovine u prehrambenim prodavnicama, bez potrebe da se biraju proizvodi sa akcijskim cijenama i dobro promisli da li se bez određene namirnice može do sljedeće plate i kako će, u slučaju da se ipak nađe u korpi, to uticati na kućni budžet.
Plate definitivno ne prate rast onih cijena koje su za stanovništvo najbitnije, istakla je Jelena Trivić, lider Narodnog fronta.
Žive li građani Srpske toliko dobro, a da toga nisu ni svjesni ili naši vladajući žive toliko dobro da nisu svjesni kako žive građani?
U Irskoj prosječna neto plata 3.300 evra, odnosno 6.435KM, u Srpskoj 1.438 KM. Tamo litra mlijeka 2,30, kod nas od 1,9 do 3 marke. Kod njih ulje 3 marke, ovdje od 3,09, pa na više. Treba li dalje da nabrajamo?
Junak našeg vremena je, ko? Ako pitate predsjednika Srpske, odlučno će reći - ministarka finansija, Zora Vidović. Bez koga Srpska ne može? Ako pitate Vidovićevu, ona će, čini se, još odlučnije odgovoriti - bez Dodika.
Ministar finansija Zora Vidović rekla je da Republika Srpska od 1. marta počinje s izdavanjem narodnih obveznica, uz pojašnjenje da će svi građani moći te obveznice da kupuju.
Nakon što je Udruženje za zaštitu potrošača „Efektiva“ pozvalo građane Srbije da u petak, 31. januara, bojkotuju velike trgovinske lance zbog cijena koje su među najvišim u Evropi, pojedini marketi koji su se našli na „bojkot listi“ pokušavaju da krivicu prebace na proizvođače i dobavljače.
Prosječna plata u BiH je u periodu od početka 2020. godine, pretpandemijskog doba, do decembra 2024. porasla za nešto manje za 50 procenata, dok je u isto vrijeme vrijednost potrošačke korpe skočila za gotovo 70 odsto.