
Sajber napadi uz pomoć AI: Evropol upozorava na velike opasnosti od deepfake sadržaja
Sajber napadi, prevare na mreži, seksualna eksploatacija djece na internetu... Kriminalne grupe su evoluirale u tehnološki vođena kriminalna preduzeća.
Sajber napadi, prevare na mreži, seksualna eksploatacija djece na internetu... Kriminalne grupe su evoluirale u tehnološki vođena kriminalna preduzeća.
U Grčkoj, Bugarskoj i Rumuniji, NATO snage od 10.000 vojnika iz devet zemalja učestvuju u vježbama "Steadfast Dart 2025", koje predstavljaju najveću planiranu NATO operaciju ove godine.
Iako se nekad pravila razlika između digitalnog i stvarnog, danas važi to da je digitalno i te kako stvarno, ali malo je vjerovatno da naše digitalno “ja” potpuno odgovara našem stvarnom “ja”.
Skrivene aplikacije, poznate i kao "varalice" ili "tajne" aplikacije, postale su novi izazov za roditelje koji žele da razumiju digitalne aktivnosti svoje djece.
Phishing napadi porasli su za gotovo 40 odsto u periodu do avgusta 2024. godine jer su jeftini domeni poput .shop, .top i .xyz postali preferirani alat za izvođenje internet prevara.
Službenici Uprave policije u Nikšiću identifikovali su tinejdžera (15) za kojeg postoji sumnja da je putem mejla u od 22. novembra do danas uputilo poruke prijeteće sadržine na adresu Gimnazije "Slobodan Cerović" u Nikšiću, a danas na adresu Srednje Ekonomsko-ugostiteljske škole u Nikšiću.
Iako postoji mnogo toga što ne znamo o tarifnim planovima novoizabranog predsjednika Donalda Trampa, bar jedna stvar je prilično sigurna: tarife će rasti.
Analitičari upozoravaju da je treći svjetski rat možda već počeo, ali ne na načine na koje smo navikli. Od Ukrajine do Indo-Pacifika, globalna stabilnost je na klimavim nogama, a stručnjaci poput Marka Tota i pukovnika Džonatana Svita tvrde da se rat vodi kroz hibridne prijetnje i ideološke sukobe u digitalnom prostoru.
Njemačka razvija aplikaciju koja pomaže ljudima da lociraju najbliži bunker u slučaju napada. Švedska distribuira pamflet od 32 stranice pod naslovom "Ako dođe kriza ili rat".
Majkrosoft je u svom godišnjem Digital Defense izvještaju objavio da se korisnici suočavaju sa nevjerovatnih 600 miliona sajber napada dnevno uslijed rastućih geopolitičkih tenzija u svijetu.
Skaj, Anom, Telegram, Ghost su samo neke od popularnih aplikacija koje su postale centar kriminalnih aktivnosti.
Ono što se dogodilo u Zalivskom ratu s Irakom 1991. i još više ono što se dogodilo u ratu sa SR Jugoslavijom 1999. godine, predstavljalo je novo poglavlje u istoriji ratovanja koje se uslovno može nazvati - virtuelnim ratovima.
Ono što je danas sasvim izvjesno jeste to da su feministkinje u SAD na kraju milenijuma najvatrenije zagovornice tehnosvijeta i sajber kulture.
Najbrže rastuća poslovna grana u SAD koja se direktno tiče interneta i sajber sfere je reklamna industrija.
Mnogi vjeruju da se mogu priključiti zauvijek na matricu sajber sfere ili matriks, kako je naziva pisac Vilijam Gibson, i postati besmrtni.
U svom eseju "Tejar i tehnognoza" Pol Grot, sajber teoretičar i jedan od urednika popularnog elektronskog magazina "Medijamatik", piše kako je religiozna misao jezuite De Šardena pravi smisao dobila tek nastankom interneta.
Istraživači sajber sfere bilježe sve promjene u trenutnom opisu našeg svijeta. SAD su stvorile sajber sferu da bi preko nje vladale svijetom.
Rumunski radarski sistemi otkrili su drugi dron u roku od samo nekoliko dana koji je povrijedio vazdušni prostor te zemlje, a borbeni avioni koji su uzleteli tokom noći nisu ga uočili, saopštilo je danas rumunsko Ministarstvo odbrane.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da je BRIKS budućnost i veoma moćna organizacija, koja stalno raste, te da Republika Srpska vidi u tome svoju priliku.
Mnogi spekulišu da mobilni telefoni prisluškuju razgovore kako bi personalizovali oglašavanje, a o ovoj temi u emisiji Jutro na TV Prva govore Vojislav Rodić – IT stručnjak i Ratomir Antonović – stručnjak za bezbjednost.