
Kako do društva bez pušenja i je li to uopšte moguće? Evo šta kažu stručnjaci
Usred sve većih globalnih napora da se ublaže štetni efekti pušenja cigareta, alternativni bezdimni proizvodi privukli su značajnu pažnju naučnika i kreatora politika.
Usred sve većih globalnih napora da se ublaže štetni efekti pušenja cigareta, alternativni bezdimni proizvodi privukli su značajnu pažnju naučnika i kreatora politika.
Koliko vam se puta desilo da odete na kafu sa prijateljima, a po povratku kući imate osjećaj kao da ste pokretna pepeljara – kosa i odjeća vam užasno smrde na dim.
Republika Srpska navodno ima sjajan novi zakon kojim se definišu zabrane pušenja na javnim mjestima i u zatvorenim prostorijama, o njemu se priča više od 6 godina, pripremljen je, a prema najavama iz Ministarstva zdravlja njegovo razmatranje planirano je tokom godine.
Republika Srpska čvrsto podržava Dejtonski sporazum, uključujući i ustavni poredak BiH. Čvrsta podrška Republike Srpske Dejtonskom sporazumu znači da u potpunosti poštuje suverenitet i teritorijalni integritet BiH i da nema plan za otcjepljenje.
Švedska je postigla istorijski podvig i postala prva zemlja na svijetu koja se, prema međunarodnim standardima, može smatrati nepušačkom – sa manje od 5 odsto punoljetnih pušača.
Turisti koji planiraju ljetovanje u jugoistočnoj Španiji, trebalo bi da imaju na umu nove zabrane koje će biti na snazi ovog ljeta, a koje se odnose na zabranu pušenja na plažama jedne od najposjećenijih destinacija u regiji.
Broj preminulih nakon požara koji je izbio 20. januara u staračkom domu u Barajevu, porastao je na 11, pošto su tri povrijeđene žene preminule u bolnici, potvrđeno je Tanjugu u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu.
Turski demonstranti izašli su na ulice Istanbula i drugih gradova u petak uveče treću noć zaredom, tražeći da vlada podnese ostavku zbog hapšenja istanbulskog gradonačelnika Ekrema Imamoglua.
Šta je ono o čemu se, u posljednje vrijeme priča najviše, a zapravo, najmanje? Ustav Republike Srpske. Tema broj jedan, više politička, nego pravna, postala je, smatraju mnogi, tek dio slagalice u jednoj igri eliminacije - Kristijan Šmit ili Milorad Dodik?! Da li vlast u Srpskoj, dok se kune u novi Ustav, zapravo, „drži fige“ iza leđa?
Kriza u Republici Srpskoj, nastala nakon izricanja presude Miloradu Dodiku i donošenjem seta zakona o zabrani djelovanja Suda, Tužilaštva i SIPA na prostoru Republike Srpske, otvorila je priču o pravljenju novog Ustava.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da očekuje da će se se od 300 pripadnike Srba u Sipi gotovo svi prijaviti policiji u Srpskoj gdje ih čekaju veće plate i bolji status.
Budžet institucija BiH povećan je za 188 miliona KM i to je, prema riječima ministra finansija Srđana Amidžića smanjenje troškova! Dalje nam je ministar objasnio da je povećanje budžeta SIPA, Sudu BiH i Tužilaštvu BiH u stvari višak, koji će oni trošiti 2026. godine. Ovakve izjave su zaista uvreda za inteligenciju.
Jeste li se ikada zapitali da li postoji način da pušači ostave cigarete bez pritiska da „jednostavno“ zauvijek bace kutiju? Upravo to je cilj smanjenja štetnosti od pušenja, progresivnog pristupa koji je usmjeren na spašavanje života umjesto stigmatizacije pušača.
Majka šestoro djece (45) koja je u januaru uhapšena zbog sumnje da je počinila čedomorstvo u okolini Velikog Gradišta, nakon jednomjesečnog pritvora puštena je na slobodu uz obaveznu mjeru zabrane napuštanja mjesta u kom živi.
Postoje zemlje u kojima su pravila toliko neobična da turistima djeluju gotovo nestvarno. Neka su logična i pomažu u očuvanju reda i čistoće, dok su druga toliko stroga da vas mogu dovesti u ozbiljan problem čak i za najbanalniju radnju, poput žvakanja žvake ili povezivanja na tuđi Wi-Fi.
Mnogi ne mogu da zamisle prvu jutarnju kafu bez cigarete. Pušenje u kafićima godinama je bila uobičajena praksa, no ugostitelji su danas suočeni s jasnim pravilima koja ograničavaju konzumaciju duvana u zatvorenim prostorima.
Građani Zenice najavljuju protest jer su ogorčeni cijenama, visinom doprinosa, kao i brojnim lokalnim problemima. Mnogima posao sada nije siguran, a neki su dobili i otkaze.
U Srbiji, stanodavci obično nemaju pravo da zabrane sušenje veša u iznajmljenim stanovima, osim ako to nije specifično dogovoreno u ugovoru.
Prema istraživanjima Svjetske zdravstvene organizacije iz 2019. godine, 41% stanovništva BiH su pušači. Ništa bolja situacija nije ni u Srbiji, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji. Ali, posebno zabrinjava broj djece koja konzumiraju duvan.
Iako je krajem prošle godine objavljena informacija da je stupila na snagu zabrana pušenja u ugostiteljskim objektima u Federaciji, u većini tih objekata se puši kao i ranije.