
Epilog eksplozije u Banjaluci: Velika materijalna šteta u stanu, oštećena i zgrada (FOTO)
U eksploziji koja se danas dogodila u stanu u banjalučkom naselju Starčevica pričinjena je velika materijalna šteta.

U eksploziji koja se danas dogodila u stanu u banjalučkom naselju Starčevica pričinjena je velika materijalna šteta.

Stan u banjalučkom naselju Starčevica, u ulici Slobodana Kusturića, devastiran je u eksploziji koja se dogodila danas oko 13 časova, a u nesreći na sreću nije bilo povrijeđenih.

U skromnom, čistom stanu u banjalučkom naselju Starčevica živi desetočlana porodica Savić. Mama i tata i osmoro djece.

Sa najavljenim snježnim padavinama, Banjaluku očekuju i niže temperature, što znači i veći izazov sa grijanjem.

Hidrološka situacija na području Banjaluke je stabilna i pod kontrolom kada je riječ o bujičnim vodama, što znači da nema opasnosti za domaćinstva i naselja, izjavio je danas gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.

Čitava zgrada Eko toplana sa sistemom centralnog grijanja, koja je izgrađena tokom vlasti Igora Radojičića, gradonačelnika Banjaluke, prije pet godina koštala je skoro 33 miliona KM, dok UKC problem sa grijanjem rješava kreditom od blizu 30 miliona KM.

Poskupljenja električne energije, vode i grijanja uticaće na još veću inflaciju u Republici Srpskoj, pa tako možemo da očekujemo dalji rast cijena hrane i drugih roba.

Nakon što je tokom vikenda gradonačelnik Banjaluke, Draško Stanivuković, posjetio vanredno preduzeće "Eko toplane" i zatekao niz nepravilnosti u radu, reagovali su iz ovog preduzeća.

Gasovod je još prije nekoliko godina stigao do Bijeljine, razveden je po ulicama, ali niko u tom gradu i dalje ne može da koristi plin. Zašto?

Nakon vanredne posjete "Eko toplanama" tokom koje je ustanovljeno da isporuka toplotne energije nije zadovoljavajuća, formiran je Štab za energetsku krizu čiji će zadatak biti da na osnovu stvarnog stanja ponudi najefikasnija rješenja za prevazilaženje izazova sa grijanjem u Banjaluci.

Gradonačelnik Draško Stanivuković obišao je sa saradnicima preduzeće „Eko toplane“ i tom prilikom razgovarao sa rukovodstvom i zaposlenima.

U Srpskoj će od januara biti uvedene blok tarife za struju, pa će oni koji potroše preko 500 kilovata plaćati račune po drugoj cijeni.

Strateški važno pitanje Banjaluke je grijanje i gradska administracija je uradila sve po pitanju boljeg grijanja u gradu, ali je Kolegijum Skupštine grada ponovo skinuo sa dnevnog reda naredne sjednice odluku da se ide u rekonstrukciju toplovodne mreže.

Od „Elektroprivrede RS“ očekujemo svaki dan da pošalju zahtjev za novim cijenama struje po kojima će građani plaćati račune od 1. januara 2023. godine.

Nakon niza problema koji su u posljednje vrijeme zadesili Univerzitetski klinički centar RS, reagovao je i gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković koji kaže da je fokusiran na svoje dvorište, ali da primijeti ove probleme.

Radovi na uređenju azila na Manjači i dalje traju, te je ovih dana obavljena i jesenja sadnja.

Skoro pola godine traje saga oko rebalansa budžeta za ovu godinu, kraj je novembra, a i dalje je upitno šta će Banjalučani dobiti u ovoj godini. Bolje je pitanje, šta neće, jer trenutno nemamo ni rebalansa, ni priče o budžetu za narednu godinu, predsjednika Skupštine...

Najaviti da je grijanje ugroženo i to bez odluke Upravnog odbora i konsultacije sa Gradom, koji je suvlasnik 49 odsto, neozbiljno je i neodgovorno prema Gradu i građanima - poručio je gradonačelnik Draško Stanivuković nakon što je iz preduzeća “Eko Toplane” saopšteno da je od 1. januara 2023. godine upitan nastavak sezone grijanja.

Zbog povećanja cijena energenta, kao i svih ostalih troškova proizvodnje i distribucije i kompletnog poslovanja, grijna sezona u Banjaluci od 1. januara 2023. godine je pod znakom pitanja, poručuju iz Eko toplane Banjaluka.

Čak oko 80 odsto kotlovnica koje zagrijavaju stanove u stambenim zgradama u Banjaluci prešlo je sa drvne sječke i peleta na struju.