
Javni gubitnici
Šta Republika Srpska ima od 218 javnih preduzeća koja upravljaju imovinom od oko 12 milijardi konvertibilnih maraka?

Šta Republika Srpska ima od 218 javnih preduzeća koja upravljaju imovinom od oko 12 milijardi konvertibilnih maraka?

Gubitak od 79 miliona KM napravilo je prošle godine 67 javnih preduzeća, a samo dva javna preduzeća i dva fonda uplatili su dividendu u budžet RS od oko 8,1 milion KM.

Tokom prošle godine prihodi 50 najvećih i najznačajnijih javnih preduzeća u BiH pali su za oko 430 miliona KM, a više od polovine njih nastavilo je da povećava troškove plata i gomila gubitke, koji su u prosjeku veći za 55 odsto.

Ukoliko ste u prethodnih 20 godina igrali za krupni kapital i za tajkune, vrijeme je da počnete da igrate za sitnu raju, da igrate za građane Republike Srpske i da vidimo kako da zadržimo narod na ovim prostorima.

Nestručnim rukovođenjem i isisavanjem para, od nemogućeg ste napravili moguće - od RITE Ugljevik ste napravili gubitaša i jednog od najvećih dužnika.

Pojedini dijelovi šume u Šumskom gazdinstvu „Borja“ kod Teslića su potpuno ogoljeni. Nezakonito je posječena najkvalitetnija šuma, uglavnom hrastovina prve klase. Milioni maraka završili su u nečijim džepovima.

Među deset najvećih gubitaša po prošlogodišnjem poslovnom rezultatu u Republici Srpskoj njih pet su javna preduzeća. Tu je i jedna javna zdravstvena ustanova.

Privatne firme ubiru profit, dok su javne kompanije najveći gubitaši i zapošljavaju najveći broj radnika, kratak je opis prošlogodišnjeg poslovanja firmi u Srpskoj.

Kompanija „Elektroprenos BiH“ a.d. Banjaluka, čiji su vlasnici entiteti, poslovala je prošle godine sa oko 10,1 milion KM minusa i nalazi se među 10 najvećih gubitaša, firmi registrovanih u RS.

Vodeni park “Akvana” bi trebao postati novo preduzeće, čiji će Grad Banjaluka biti suvlasnik oko 20 odsto.

Odbornici u Skupštini grada Prijedora nisu usvojili izvještaj o radu prijedorske „Toplane“ za 2020. godinu iz koje je izašla sa dobiti od 27.543 KM, pravdajući to ranijim dugovima, koji su dostigli 36 miliona maraka.

Narodni poslanik PDP Jelena Trivić tokom nedavne skupštinske diskusije pažnju je posvetila potrebi izgradnje institucija Srpske, ekonomskom razvoju, poštovanju zakona i kako da krenemo naprijed.

Godine prolaze, obećanja ostaju, smjene stranačke se nastavljaju, sve pod plaštom borbe protiv korupcije i čišćenja nesposobnih kadrova ili, kako ih to stranački prvaci umjetički zovu, "smjene direktora gubitaša".

Direktor “Šuma Republike Srpske” Slaven Gojković imenovao je juče v.d. direktore u deset organizacionih jedinica unutar ovog javnog preduzeća čiji čelni ljudi su smijenjeni prije dva dana zato što su na kraju 2020. godine iskazali negativan poslovni rezultat.

Javno preduzeće “Šume RS” prošle godine ostvarilo je beznačajnu dobit od svega 174.089 KM, što je gotovo 29 puta manji profit od planiranog. Ubjedljivo najlošiji rezultat imalo je ŠG “Borja” Teslić.

Kad je poslije lokalnih izbora 2012. godine Milorad Dodik rekao da je razumio poruku naroda i da će morati mnogo toga da se promijeni u stranci, neki su pomislili da je lokalnim kabadahijama došao kraj.

Smjena Tanje Nikolić, direktorke Šumskog gazdinstva “Birač” Vlasenica, ponovo je otvorila priču o katastrofalnom gazdovanju najvećim prirodnim resursom Srpske – šumama, ali i o uticaju lokalnih moćnika vladajuće partije, koji su “jači” od institucija, pa čak i od Vlade RS.

Da li je realno da „Šume RS“ sa 27 šumskih gazdinstava, uz monopol koji imaju na tržištu, ostvare dobit od samo 174.000 KM? Da li su zaista stimulativne otpremnine uticale na višemilionski gubitak elektrodistribucija?

Javno preduzeće „Šume RS“ je prethodne godine ostvarilo mršav finansijski rezultat - dobit od svega 174.089 KM.

Nakon oštro intoniranog saopštenja ambasade Rusije u kome upozoravaju da bi put BiH u NATO bio “neprijateljski korak”, te izjave Šefika Džaferovića da BiH „ni za jotu nije odstupila od stremljenja ka članstvu u NATO“, odnos prema tom vojnom savezu ponovo je u žiži interesovanja domaće javnosti.