
Hotel “Palas” ne može bez KONTROVERZI: Grad ima idejno rješenje, Zavod upozorava na “preskočene korake”
Ruglo iz centra grada, nikad završeni hotel “Palas”, pomjera se sa mrtve tačke, ako je suditi po informacijama iz Gradske uprave Banjaluka.

Ruglo iz centra grada, nikad završeni hotel “Palas”, pomjera se sa mrtve tačke, ako je suditi po informacijama iz Gradske uprave Banjaluka.

Grad Banjaluka na korak je bliže da dobije urbanistički plan. Izrada dokumenta počela je prije dvije godine, a nacrt je prije neki dan predstavljen odbornicima.

Iz Grada Banjaluka su poručili da će, izvođenjem radova koji su mogući bez izmjene regulacionog plana, nastaviti sa izgradnjom parka na Banjalučkom polju.

Grad Banjaluka podnio je Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske inicijativu za ukidanje ili poništavanje građevinske dozvole izdate za izgradnju stambenog i stambeno-poslovnog objekta u Ulici Bože Varićaka.

Banjaluka poslije više od četiri decenije treba dobiti novi Urbanistički plan i ovim, strateški važnim dokumentom, biće definisan izgled grada za narednih 20 godina.

Kompanija „Sirius 2010“ odbacuje sve navode gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića o nelegalnoj gradnji stambenog i stambeno-poslovnog objekta u ulici Bože Varićaka u Banjaluci, koje su iznesene na današnjoj konferenciji za medije.

Grad Banjaluka raspisao je danas Međunarodni opšti javni konkurs za izradu idejnog pejzažnog urbanističko-arhitektonskog rješenja parka uz Bulevar srpske vojske u Banjaluci.

Nova gradska administracija napravila je značajne korake na polju transparentnosti, uvela red u mnogim oblastima djelovanja, po prvi put pokrenula programe podrške za određene kategorije stanovništva, te za samo osam mjeseci povećanjem prihoda i smanjenjem rashoda obezbijedila dodatnih 17 miliona KM u budžetu grada, poručili su iz Gradske uprave.

U vrijeme kada se susrećemo sa velikim problemima u izgradnji i prostornom planiranju grada, porazna je činjenica da pozitivna inicijativa koja znači izgradnju novog gradskog parka, nije podržana.

Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS poništilo je u cjelosti rješenje Urbanističko–građevinske inspekcije grada Banjaluka od 14. aprila 2021. godine, kojim je bilo naloženo rušenje nelegalno sagrađenog objekta „Kajak terase“ i predmet vratilo Gradu na ponovni postupak.

Mještani banjalučkog naselja Česma već sedam godina žive bez prave poveznice sa ostatkom grada.

Nedostatak parkova je bolna tačka Banjaluke i kako bi se taj problem donekle ublažio u naredne tri decenije biće potrebno da se formira četiri hektara parkovskih prostora godišnje, što bi minimalno iziskivalo ulaganje od milion KM u jednoj kalendarskoj godini.

Građani Banjaluke su se nadali da između zgrada Uprave za indirektno oporezivanje i Saveza sindikata neće dobiti još jedan objekat u centru, već zelenu oazu.

Tri vodopada, stotine brzaka i slapova u kojima se praćakaju ribe i rakovi, a na obalama bujne šume i mirisna polja ljekovitog bilja - tako izgleda rijeka Trebižat, na kojoj je već izgrađena jedna mini hidroelektrana, a planirana je gradnja još šest.

Banjaluka neće uskoro dobiti gradsku bolnicu ali tu ulogu bi, u jednom dijelu, u narednim godinama mogao preuzeti Dom zdravlja.

Prednacrt novog Urbanističkog plana Banjaluke bi trebalo da bude gotov za manje od 20 dana, što predstavlja važan korak ka okončanju posla koji će omogućiti da grad na Vrbasu dobije dokument u kojem će, između ostalih, biti definisane zone i plan građenja.

Grad Banjaluka uputio je novu urgenciju Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS da u što kraćem roku odluči po izjavljenoj žalbi investitora bespravno podignutog objekta “Kajak terasa”, kako se postupak ne bi dalje odugovlačio.

Odjeljenje za komunalne poslove počelo je akciju presađivanja stabla božikovine sa sadašnje lokacije iz centra grada na novu lokaciju budućeg gradskog parka, kako bi po svaku cijenu bilo sačuvano zelenilo, saopšteno je iz Gradske uprave.

Planiranje izgleda užeg gradskog jezgra Banjaluke bio je omiljeni projekat prethodne administracije, a isto je slučaj i sa novom, koja je dobar dio aktivnosti usmjerila na prostor koji se nalazi na potezu od statue bana Milosavljevića prema takozvanoj “rupi”.

Budžet Skupštine grada Banjaluka nije usvojen.