Svijet

Prijeti li svijetu nuklearna katastrofa: Černobilj je pao, a oko druge najveće nuklearne elektrane u Evropi bjesne bombe

Kada je u noći između srijede i četvrtka ruska vojska krenula u napad na Ukrajinu, oči ukrajinskih vlasti, ali i čitavog svijeta, bile su usmjerene na nuklearne elektrane na teritoriji ove zemlje.

Prijeti li svijetu nuklearna katastrofa: Černobilj je pao, a oko druge najveće nuklearne elektrane u Evropi bjesne bombe
FOTO: DMYTRO SMOLYENKO/ AVALON/ PROFIMEDIA, AP/ EFREM LUKATSKY / RAS SRBIJA

Zauzimanjem nukelane elektrane Černobilj od strane ruske vojske u četvrtak, raste bojazan da nakon 36 godina može doći do nove nuklerane katastrofe dodatno se povećala, pogotovo nakon izjave ukrajinskog ambasadora za srpske medije, u kojoj je, između ostalog, naveo da se kod Černobilja povećao nivo radijacije.

– Situacija je ozbiljna u zoni Černobilja. Sada registrujemo pojačanu gama radijaciju. Ne znamo šta se dešava. Tamo postoji skladište nuklearnog otpada. To je opasnost po čitavu Evropu – rekao je on.

Prijetnja je stvarna. Ukrajina u velikoj mjeri zavisi od nuklearne energije, održava četiri nuklearne elektrane i upravlja uništenom nuklearnom lokacijom u Černobilju. U vojnom obračunu svih 15 reaktora u ukrajinskim nuklearnim postrojenjima nalaze se u opasnosti koju može da pokrene samo jedan pogrešni korak ruskih vojnih snaga.

Ukrajinska agencija za nuklearnu energiju saopštila je kako je zabilježila pojačan nivo radijacije kod bivše nuklearne elektrane Černobilj. Agencija nije iznijela koliki je tačno nivo radijacije, ali je navela da je do porasta došlo zbog pokreta teške vojne opreme u toj oblasti koji su podigli radioaktivnu prašinu, prenosi Rojters.

Černobilj kao opomena za Putina

Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo je ranije danas da je ruska vojska preuzela kontrolu nad bivšom nuklearnom elektranom u Černobilju. Ministarstvo je navelo da je nivo radijacije u zoni Černobilja normalan, a da je kontrola nad nekadašnjom nuklearnom elektranom u Černobilju uspostavljena tokom četvrtka. Ruski padobranci biće uključeni u obezbjeđenje nuklearne elektrane, navodi se u saopštenju.

Svijet ima malo iskustva sa reaktorima u ratnoj zoni. Otkako je čovečanstvo prvi put iskoristilo atom, svijet je doživio dvije velike nesreće — Černobil i katastrofu u Fukušimi u Japanu. Ruska invazija, zajedno sa produženim konvencionalnim ratom širom Ukrajine, mogla bi da izazove više nesreća. Takva nepredviđena situacija bi izazvala novi Černobilj, odnosno, nepregledne kolone izbeglica, područje koje ne bi moglo da se naseli decenjama, kao i opasnost za čitav svijet, kada bi se po oslobađanju u vazduh, radijacija širila planetom.

Iskreno rečeno, integritet ukrajinskih nuklearnih reaktora je strateško pitanje, kritično i za NATO i za zemlje koje nisu članice NATO-a. Izazivanje teške radiološke nezgode u strateške svrhe je neprihvatljivo. Namjerno pogoršanje nuklearne katastrofe u nastajanju – sprečavanje mjera ublažavanja ili omogućavanje reaktorima da se namjerno tope i potencijalno kontaminiraju široke dijelove Evrope – jednostavno bi bio nuklearni rat bez bombi, piše “Forbs”.

Pročitajte još

U vrijeme kada se desila katastorfa u Černobilju, Putin je bio agent KGB-a u istočnoj Nemačkoj. On svakako mora da se sjeti da je nesreća izbacila oblake opasnih radioaktivnih zagađivača u vazduh, šireći kontaminaciju – i strah – širom Evrope. Jedan opasan zagađivač, cezijum-137, proširio se hiljadama milja, iako je većina „ispala“ iz atmosfere u krugu od 200 milja od pogođene oblasti, stvarajući velike „zabranjene“ zone u oblastima Rusije, Ukrajine i Belorusije.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu