Svijet

3. decembar kroz istoriju: Najgora hemijska katastrofa u istoriji čovječanstva

U indijskom gradu Bopalu, prestonici države Madja Pradeš, na današnji dan, 3. decembra 1984. godine, desila se najgora hemijska katastrofa u istoriji čovječanstva.

pogon američke firme “Union Carbide” u Bopalu (Indija)
FOTO: BHOPAL MEDICAL APPEAL-MARTIN STOTT/WIKIPEDIA

Tog dana je iz pogona američke firme “Union Carbide” (Junion karbajd) za izradu pesticida iscurio smrtonosni plin, od kojeg je umrlo više od 20.000 stanovnika.

Onima koji su udisali visoko toksični metilizocijanat, pesticid MIC, ta supstanca je razorila sluzokožu i unutrašnje organe.

Američka kompanija je proizvodila taj pesticid u svojoj fabrici u Bopalu od ranih sedamdesetih. U nedelju uveče, početkom decembra 1984, voda je prodrla u rezervoar sa otrovom. Hemijska reakcija je stvorila smješu gasa, koji se u obliku bijelog dima spustio na obližnje naselje. Mnogi su umrli u noći, otvorenih usta, bježeći i povraćajući. Stotine hiljada koji su preživjeli i dalje pate od hroničnih bolesti.

protest u Indiji
FOTO: SANJEEV GUPTA/EPA
preživjeli iz Bopala na protestu 2006. godine

Početne autopsije su tokom prve četiri nedjelje ukazale na gubitak crvene boje pluća, primarnog ciljnog organa, masivni edem, emfizem i hemoragiju pluća, cerebralni edem i anoksično oštećenje mozga.

I to nije sve. Čak i prije katastrofe s gasom, “Union Carbide” je hemijski otpad odlagao direktno iza fabrike, te je on dospio u podzemne vode. U nekim uzorcima ekološki aktivisti su pronašli arsen, benzole i teške metale u vrijednostima koje su višestruko iznad granica Svjetske zdravstvene organizacije.

Pročitajte još

Najviše su pogođeni dijelovi grada sa straćarama koje su okruživale fabriku, a žrtve su skoro isključivo bile iz redova siromašnog stanovništva. Procjena broja umrlih i povrijeđenih kreće se u veoma širokim granicama. Siromašna dokumentacija, sahranjivanja u masovne grobnice i kremacije, kao i suprotstavljena medicinska mišljenja, govore o tome da se tačan broj žrtava nikada neće ustanoviti.

Američka kompanija i indijska vlada su se 1989. dogovorile da se umjesto sudskog procesa plati odšteta u visini od 470 miliona dolara. Međutim, mnoge žrtve se žale da novac do njih nikada nije stigao.

protest u Bopalu 2004. godine
FOTO: STR/EPA
protest 2004. godine

Ostali događaji na današnji dan

1912. – Turska, Bugarska, Srbija i Crna Gora sklopile primirje u Prvom balkanskom ratu. Rat je nastavljen 3.2.1913, a novo primirje uspostavljeno 23.4.1913, kada su obnovljeni i mirovni pregovori u Londonu;

1923. – Rođen Stjepan Bobek, jugoslovenski fudbaler i trener. Osvojio je kao igrač dva prvenstva (1947. i 1949.) i četiri kupa (1947, 1951, 1954. i 1957.) s Partizanom. Za reprezentaciju odigrao 63 utakmice i postigao 38 golova;

1962. – Edit Sparlok Sampson stupila na dužnost sudije u opštinskom sudu u Čikagu, kao prva crnkinja na mjestu sudije u SAD;

1967. – Južnoafrički hirug Kristijan Barnard u bolnici “Grote Šur” u Kejptaunu prvi put u istoriji medicine obavio transplantaciju srca. Pacijent Luis Vaškanski potom, sa srcem jedne 25-ogodišnje djevojke stradale u saobraćajnoj nesreći, živio 18 dana;

1973. – Svemirska letjelica Pionir 10 poslala prve detaljne snimke Jupitera;

1977. – Rođena Ksenija Pajčin, srpska pjevačica;

1997. – U glavnom gradu Kanade, Otavi, predstavnici 122 zemlje potpisali Konvenciju o zabrani protivpješadijskih mina. Nekoliko zemalja, među kojima i SAD, odbile da se priključe sporazumu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu