Poručuju ovo iz Agencije za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA) i dodaju da su svi lični podaci u zvaničnim evidencijama zaštićeni na najvišem bezbjedonosnom nivou i da ne postoji rizik od kompromitacije podataka iz zvaničnih baza.
-Zakonom o zaštiti ličnih podataka BiH, kao i drugim relevantnim propisima, jasno je definisano ko i u kojim okolnostima može zahtijevati kopiju ličnih dokumenata. Kopiranje i skeniranje ličnih dokumenata dozvoljeno je samo ovlaštenim institucijama i organizacijama, u tačno propisane svrhe. Posebno napominjemo da hoteli, turističke agencije i druge privatne organizacije nemaju zakonsko pravo zadržavati kopije ličnih dokumenata bez izričite zakonske osnove. Imaju pravo utvrditi lični identitet i upisati eventualno ime i prezime kao i razlog posjete, što je neki minimum podataka koji se daje ovim organizacijama, ali bez obaveze da se ostavljaju lični dokumenti na recepciji hotela i sl – napočinju iz Agencije.
Građanima preporučuju da ne dijele skenirane ili fotografisane kopije pasoša i drugih ličnih dokumenata, posebno putem interneta i neprovjerenih servisa, ako dokument izgube ili bude ukraden, to odmah treba prijaviti, te da budu oprezni kome i u koje svrhe daju podatke sa svojih dokumenata.
Iz IDDEEA podstiču građane da koriste digitalni potpis kao siguran i pouzdan način autentifikacije u onlajn komunikaciji s institucijama i privatnim sektorom. Korišćenjem digitalnog potpisa građani mogu smanjiti rizik od zloupotrebe ličnih podataka, identitetskih prevara i neovlaštenog pristupa njihovim dokumentima.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu