Banjaluka

Prljavo lice grada: Tone li Banjaluka u smeće i da li će komunalni poslovi završiti u kandžama privatnog kapitala

Banjaluka ulazi u novu eru upravljanja otpadom, objavljeno je prije godinu dana, kada je grad dobio prvo reciklažno dvorište. Danas reciklažnog dvorišta nema, a pitanje je da li će Banjaluka uskoro imati i deponiju.

Prljavo lice grada: Tone li Banjaluka u smeće i da li će komunalni poslovi završiti u kandžama privatnog kapitala
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Dok iz Gradske uprave objavljuju početak proljetnje akcije velikog spremanja nazvane “Čisto lice grada”, Banjalučani se žale da je grad sve prljaviji. Upozoravaju na manjak kontejnera u centru grada, divlje deponije na periferiji i kaljave ulice koje nisu oprane mjesecima. 

Priča o “potpuno novom konceptu upravljanja čvrstim otpadom”, umjesto “starinskog” gomilanja na deponiji, utihnula je još prošle godine. Istovremeno se ispostavilo da je javno preduzeće DEPOT, koje upravlja regionalnom deponijom, ostalo bez zemljišta u Ramićima, gdje se godinama odlaže otpad iz Banjaluke i okolnih opština.

Podsjećamo, skoro 30 hektara zemljišta, na kojem se nalazi regionalno odlagalište smeća, na osnovu sudske presude je postalo vlasništvo banjalučke “Čistoće”, komunalnog preduzeća u većinskom vlasništvu kontroverznog biznismena Mladena Milanovića Kaje.

FOTO: BN TV
FOTO: BN TV
Mladen Milanović Kaja

Izvjesno je da ti hektari, koji se nalaze na samo nekoliko kilometara od Trga Krajine, novom vlasniku neće služiti za deponiju.

A gdje će biti nova deponija? To je misterija. Gradonačelnik Draško Stanivuković je, navodno, obećao rješenje, ali sve je ostalo na obećanju. Zbog toga radnici DEPOT-a ponovo štrajkuju.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Misterija je i šta se, ustvari, desilo sa jedinim reciklažnim dvorištem u Banjaluci, koje je prije tačno godinu dana otvoreno u krugu bivše “Mljekare” i koje je najavljivano kao preteča “nove ere upravljanja otpadom”. 

To je dvorište jesenas zatvoreno, a da građanima niko nije ljudski objasnio zašto se to desilo. Ostalo je nepoznato i gdje je, ustvari, završavao otpad, koji su Banjalučani dovozili u krug stare “Mljekare” i uredno ga razvrstavali u posebne kontejnere.

Uglavnom, reciklažnog dvorišta više nema, mada je prvobitno predstavljeno kao “pilot projekat” uz nagovještaj da bi Banjaluka mogla imate ne jedno, nego čak 4 lokacije za, važno je naglasiti, besplatno odlaganje krupnog otpada.

Nakon njegovog zatvaranja je iz Gradske uprave poručeno da je reciklažno dvorište ionako bilo “privremeno rješenje”, te da će opet biti otvoreno na proleće, kada počne akcija “Čisto lice grada”.

Proljeće stiže, akcija je, evo, počela, a reciklažnog dvorišta nema. 

Iz Gradske uprave najavljuju da će Banjalučani dobiti priliku da se besplatno riješe kabastog otpada, ali kada i gdje još niko ne zna ili ne objavljuje.

Sugrađani će biti blagovremeno obaviješteni o terminima i lokacijama za odvoz kabastog otpada tokom predstojeće akcije „Čisto lice grada“ – poručili su iz Gradske uprave.

Nezvanično,  “privremeno reciklažno dvorište” bi trebalo da bude otvoreno u naselju Rosulje do kraja iduće sedmice i radiće svega dvadesetak dana.

kod mljekare napravljen punkt za habasti otpad
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Ali zanimljivo je da je Gradska uprava već obznanila građanima se, i kad akcija prođe, mogu na legalan način riješiti starog namještaja, šporeta i frižidera. Naravno, uz određnu naknadu.

Potrebno je da se za ove usluge obrate preduzeću „Čistoća“ – naveli su iz Gradske uprave te objavili kompletan cjenovnik usluga. 

Dakle s koje god se strane krene, kad je u pitanju zbrinjavanje otpada u Banjaluci, svi putevi vode u “Čistoću”.

Sve su prilike da je za ovo privatno komunalno preduzeće reciklažno dvorište u krugu stare Mljekare bilo “trn u oku”, što je razumljivo jer im je besplatno odlaganje krupnog otpada “kvarilo biznis”. 

Pročitajte još

Tako je direktor “Čistoće” Aleksandar Bajić nedavno upozorio na problem s divljim deponijama, rekavši da je pokušaj da se taj problem riješi otvaranjem reciklažnog dvorišta “nije urodilo plodom”. 

– Bilo je tu dosta krupnog, kabastog otpada, ali i pored toga su se stvarale deponije po gradu. Trenutno je reciklažno dvorište zatvoreno, a da li će biti otvoreno na proljeće, zavisi od investitora, jer zemljište na kojem se nalazi nije gradsko – naveo je Bajić.

Vlasnik zemljišta, očigledno, nije bio voljan da ponovo udomi reciklažno dvorište.

Istovremeno su pooštrene kontrole nepropisnog odlaganja otpada, kako bi se spriječilo stvaranje divljih deponija, kojih je u Banjaluci sve više.

Na više lokacija su instalirane nadzorne kamere, a javnost je upozorena na novčane kazne od 1.000 do 6.000 KM za građane, odnosno od 5.000 do 10.000 KM za pravna lica. 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu