Društvo

"Problem hroničan i na globalnom nivou" Onkološki pacijenti NEMAJU LIJEKOVA, oglasio se Zavod

Nakon obavijesti Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) da nedostaje citostatika za liječenje onkoloških pacijenata, oglasili su se iz Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH koji je zadužen za nabavku ovih lijekova.

Lijekovi, tablete
FOTO: PIHABAY

Iz KCUS kažu da je nedostatak citostatika hronični višeslojni problem, a da se teži sistemskom rješenju. S druge strane, iz Zavoda su izjavili kako su, prema Obavještenju sa stranice Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH, u privremenom, odnosno trajnom prekidu prometa dva lijeka, ali istovremeno ti lijekovi nisu prijavljeni kao deficitarni u zdravstvenim ustanovama.

– Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije BiH nabavlja i isporučuje 173 različita lijeka prema zdravstvenim ustanovama prema Odluci o Listi lijekova fonda solidarnosti Federacije BiH, kojima se trenutno liječi preko 14.200 pacijenata što je povećanje oko 30 odsto u odnosu na proteklu godinu – saopšteno je.

Potom su dodali, što se tiče nestašice nekoliko citostatika, prema Obavještenju sa stranice Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH u privremenom/trajnom prekidu prometa su dva lijeka, ali istovremeno ti lijekovi nisu prijavljeni kao deficitarni u zdravstvenim ustanovama.

– Trenutno postoji prekid u snabdjevenosti za pet citostatika, koji su neregistrovani i koriste za lijekove koji su u proceduri uvoza ili su na kontroli serije, što se nadamo da će biti otklonjeno u narednim danima. U većini slučajeva postoje alternativna rješenja u primjeni terapije, s tim da u slučaju da ne postoji alternativa, odnosno zamjenski lijek, Zavod omogućava pacijentima pravo na refundaciju kupljenog lijeka, uz priloženu medicinsku dokumentaciju i potvrdu kliničkih apoteka da zdravstvena ustanova u tom trenutku nije imala lijek koji se nalazi u Odluci o Listi lijekova fonda solidarnosti Federacije BiH, a koja se financira sredstvima fonda solidarnosti Federacije BiH – izjavili si.

Pročitajte još

Kao razlog za kašnjenje u isporuci navodi se globalna nestašica lijekova.

– Nestašica pojedinih lijekova je problem na globalnom nivou, jer se i zemlje iz okruženja susreću s istim, i to zbog problema u distribuciji, odnosno kašnjenja u isporuci od strane proizvođača/dobavljača zbog aktuelnih dešavanja u svijetu, procedura uvoza i kontrola. Kontinuirano djelujemo i poduzimamo sve mjere koje u našoj nadležnosti sukladno Zakonu o javnim nabavkama kako bi osigurali dostupnost svih lijekova, koje nabavljamo za zdravstvene ustanove i pacijente kojima je odobreno korištenje ovih lijekova -poručuju iz Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH , prenosi N1.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu